Андрій Немировський: Історія колись з’єднала наші народи в межах однієї з найбільш кривавих імперій в історії

Навіть після свого розвалу вона не хоче відпускати нас із своїх обіймів. І у цьому плані українці, грузини та молодовани, справді є народами-братами. У нас спільні погляди на наше майбутнє, ми разом рухаємося у сторону західної цивілізації, до Європейської спільноти, до НАТО.

На жаль, наші проблеми так само подібні: підтримка Москвою сепаратистських груп, окуповані Москвою території, постійний тиск Кремля на всі сфери життя. Напрацьований нашими країнами досвід боротьби у цьому протистоянні безумовно може бути корисним для всіх народів, які обрали свободу та незалежність на противагу московській деспотії.

На данном изображении может находиться: 2 человека, люди улыбаются, люди стоят, обувь и на улице

Сьогодні Москва та її керівники все менше приховують свої реваншистські плани та наміри відновити якщо не сам Радянський Союз, то абсолютний вплив на наші народи, на наше життя, на наше майбутнє. З цією метою росіянами створено потужний пропагандистський апарат, аналогів якому у світовій історії ще не було. Гітлеру і Геббельсу і не снилися такі можливості, якими сьогодні користується Путін.

1. Високотехнологічні засоби масової інформації, насамперед телебачення. Ще кілька років тому знімальні групи російського телебачення миттєво з’являлися у будь-якій точці України.

2. Цілодобова робота в інтернеті армії ботів, що практично окупували форуми на сайтах, оприлюднюють потрібні коментарі на усіх рейтингових ресурсах.

3. Підпорядкування собі через посередників кількох рейтингових національних каналів, які поступово перетворилися на рупори путінської пропаганди.

4. Робота десятків, якщо не сотень, інтернет – ресурсів та інформаційних агентств, які або взагалі не реєструються або заховані під виглядом приватних підприємств. І все це на фоні неймовірних фінансових вливань у цю сферу.

Масштаби московського впливу на інформаційну сферу, і не лише України, справді вражають. Сьогодні Кремль має достатньо можливостей, щоби розповсюдити в короткий термін в інформаційному просторі будь-яку, навіть найабсурднішу, інформацію. Дискредитація лідерів країни або напрямків української політики здійснюються щодня і на плановій основі, при чому як всередині країни, так і за її межами. Всі українські експерти називають це одним з найбільш важливих елементів гібридної війни, яку Москва веде проти нас.

Цікаво, що усвідомлення цього факту в Європі та світі прийшло не відразу. Масштаби втручання та нахабство, з яким Москва атакує громадську думку, справді занадто неймовірні, щоби повірити у їхню реальність. Дуже часто колеги з Європи, яким ми розповідали про російську експансію та тотальний вплив кремлівської пропаганди на телерадіопростір та інтернет, підозрювали нас у перебільшеннях та пересмикуваннях. І лише останнім часом, після того як стали очевидними масовий підкуп низки європейських політиків, після того як стали відомими факти втручання Москви у вибори президентів, парламентів, референдумів по всьому світу (при чому навіть в самих передових країнах Заходу), лиш тепер до світової спільноти приходить розуміння, з чим ми маємо справу. Ми – це Україна, Грузія, Молдова, інші країни, які були полігонами для перевірки москальських методик оболванювання, що тепер використовують по всьому світу.

Ми маємо справу із злочинним, абсолютно аморальним режимом, мета якого через хаос, брехню, конфлікти всіх з усіма, домогтися світового панування. З цією метою використовують всі законні і незаконні методи. Використовуються демократичні механізми та недоліки правового поля наших держав. Використовуються підкуп, погрози та шантаж. Скільки ми вже бачили «чарівних» у лапках перетворень колись чесних патріотів у розповсюджувачів путінської ідеології. Достатньо згадати міжнародну кампанію за звільнення з путінської тюрми Надії Савченко. Вона була кумиром та героєм України. І українцям знадобилося небагато часу, щоби зрозуміти, що це москальська зозуля, впарена нам Москвою, як фальшивий кумир. Так працює ця машина. Кого рублями, кого залякуванням, кого обіцянками розкрити особисті таємниці, людей змушують зраджувати національний інтерес та працювати на ворога. Всі ці історії про Штірліца, шпигунів, Петрова і Боширова, на жаль давно перестали викликати сміх. Це жорстока реальність у виконанні божевільного сусіда, який використовує будь-які механізми для удару по демократичному суспільству.

В Україні для цього масово вкидаються тези про відсутність права українців на свою, а не московську церкву. Тези про «громадянський конфлікт» на Сході України. Про «законне право» Росії на Крим. Про провал всіх реформ, які проводять Президент Порошенко та уряд. Все це супроводжується постіними кампаніями дискредитації конкретних політиків, паплюження західних цінностей, поширення абсолютно ідіотських чуток, які через масовість та різноманітність подачі багатьма каналами люди сприймають як правду. Згадати, лиш тему малайзійського «Боїнгу». На промосковських ресурсах літак був збитий то українським штурмовиком, то українською ракетою, то з української території. Кожен новий фейк суперечив попередньому, але при такому пресингу, коли така псевдоновина лине, як кажуть, з кожної праски, здатність людини критично мислити просто часто виключається. Фейки живуть переважно недовго, але чорну справу сіяти зневіру та незадоволення вони виконують.

Отже, чи все аж так для нас погано та безнадійно? Звісно, ми не маємо і десятої частки тих ресурсів, якими володіє Московія. Проте певні методи успішної протидії російський пропагандистській машині в Україні напрацьовані. Зрештою, і маленький Давід колись переміг Голіафа. Просто треба підбирати асиметричні, але ефективні заходи. У гібридній війні можна перемогти гібридними методами.

Отже, що ж з українського досвіду боротьби з московським інформаційним пресингом можна рекомендувати?

1. Застосування режиму санкцій до російських засобів масової інформації. Ворог, а саме так ми називаємо Московію останніми роками, чекає від нас пасивного захисту, звертання до судів та регуляторів, де будь-які справи через бюрократичні процедури можуть розглядатися роками. Агенти Кремля, як у середині країни, так і в Європі, не втомлюючись заявляють про свободу слова та міжнародні стандарти. Тому ми прийняли політичне рішення і тепер діяльність практично всіх провідних пропагандистських ресурсів Путіна в Україні обмежена або прямо заборонена. Тим “корисним ідіотам” на Заході, які разом з Кремлем протестують проти “утисків свободи слова” в Україні, ми терпляче роз’яснюємо, що воююча країна вправі захищатися так, як може. А те, що більшість російських засобів масової інформації – це не медіа, а пропагандистські рупори, нарешті побачили і в США, і у Франції, і у Великій Британії.

2. Продовження традицій Майдану та прямий вплив народа на формально українські, але прокремлівські ресурси. Так, ті, хто працює на телеканалах “Інтер”, Newsone, “112 Україна” мають прекрасні зарплати. Воно і ясно, грошей в Москві на підрив порядку у сусідніх країнах не шкодують. Але те кислотне середовище, яке створилося в українському суспільстві відносно цих ресурсів, тримає їх на певному поводку. Порядні люди на ефіри туди не ходять, їхніх репортерів скрізь виштовхують, а подекуди і б’ють прості громадяни. В інший час ми всі сприймали такі речі як неприпустимі. Але в умовах, коли протягом 4 років 8% території України є окупованими, коли щодня з фронта приходять звістки про смерті наших військових від рук російських найманців, таке ставлення до зрадників свого народу – це саме просте, що вони можуть очікувати. Свіжий приклад гібридних методів у гібридній війні: в Україні група громадських активістів підготувала петицію до українського парламенту про припинення діяльності телеканалів Newsone та “112 Україна”. Вона за лічені години зібрала необхідні 25 тисяч голосів іІ парламент підтримав цю вимогу. Невдовзі рада національної безпеки та оборони України прийматиме рішення про заборону їх діяльності. Так, це політичне рішення, але по суті це чудова ілюстрація можливостей прямої демократії .

3. Робота правоохоронних структур, спрямована на притягнення до кримінальної відповідальності працівників тих медіа, які надавали допомогу Москві в інформаційній війні. Нещодавно був затриманий керівник українського представництва інформаційного агентства “РИА Новости”, який під час окупації росіянами Криму виконував інформаційне забезпечення цього процесу і за вказівками з Москви свідомо поширював фейки. Зараз триває слідство, його звинувачують у державній зраді. На його захист відомий кремлівський пропагандон Дмитрий Киселев намагався розгорнути кампанію захисту в Європі, проте невдало. Там вже добре розуміють з ким мають справу і особливо не підтримують росіян. Путін п’ять разів публічно на міжнародних зустрічах заявляв, що це неподобство і нещасного Вишинського судять ні защо. Але і президент Франції Макрон, і канцлер Німеччини Меркель лиш широко позіхали.

4. Розвиток національної мережі засобів масової інформації та українського сегменту Інтернету. В Україні було створене міністерство інформації, яке багато хто спочатку критикував. Говорили, що так ми скотимося в тоталітаризм. Але нічого такого не сталося. За підтримки міністерства створено десятки інформаційних майданчиків, з яких до людей доводить реальна, невідредагована Москвою інформація, розвінчуються фейки кремлівської пропаганди. І зараз можемо констатувати, що його робота приносить свої плоди. Монополія Москви помалу йде у минуле.

Звичайно, ці зусилля ще не вирішують проблему повністю. Але голос Москви в Україні звучить сьогодні на три порядки тихіше, ніж це було 5 років тому. Той беззаперечний контроль, який москалі мали ще зовсім недавно, змінився на інформаційний паритет, який поступово прогресує на користь України.

Друзі. Нас попереду чекає ще дуже багато боротьби, в якій будуть і поразки, і втрати, і помилки. Але головне вже є – ми вистояли, не скорилися, здобули підтримку цивілізованого світу. Дякуючи вашій мужності, дякуючи хоробрості українських солдат на Донбасі, агресор зрозумів, що його час минув. Він ще дуже сильний. поки що. Наша справа не здаватися. І ми обов’язково переможемо.

Слава Україні!

На данном изображении может находиться: 1 человек, костюм

Андрій Немировський

78 Comments on “Андрій Немировський: Історія колись з’єднала наші народи в межах однієї з найбільш кривавих імперій в історії”

 1. Hi there it’s me, I am also visiting this webb page regularly, thhis web page is truly fastidious and the visitors are in fact sharing good thoughts.

 2. Good day! This is kind of ooff topic but I need some help
  from an estzblished blog. Is it very hard to set upp
  your oown blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not suee whesre
  to begin. Do you have any points or suggestions?

  With thanks

 3. Great article! This iis the kind of information that should be shared acrosds the net.
  Shame on Google foor not positioning this put up higher!
  Come on over and visit my site . Thank you =)

 4. Hey There. I discovered yokur blog thhe usage oof
  msn. This is an extremely well written article. I will makoe sure to
  bookmark it and return to leaarn more of your useful information. Thanks for the post.
  I will definitely return.

 5. Simply desire too say your article is as astonishing. Thhe clarity on your publish is just nife and i can assume you’re an expert in this subject.
  Well with your permission let me to grasp your feed to keep updated withh impending post.
  Thanks a million and please cwrry on the rewqarding work.

 6. Fantastic website you have here buut I was curiouis if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of online community
  where I can get opiinions from other experienced individuals that share
  the same interest. If you haqve any recommendations, please let me
  know. Many thanks!

 7. Your article on ???????????? ????????????????????????: ?????????????? ???????????? ????????????????? ???????? ???????????? ?? ?????????? ???????????? ?? ???????????????? ???????????????? ?????????????? ?? ?????????????? — New-times.in.ua is very good. I hope u can continue writing many lot blog soon. Be prosperous new-times.in.ua

 8. Hmmm is anyone else having problems with the images onn this blog loading?

  I’m trying to find out if its a problem on mmy end or
  if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 9. Pretty section off content. I just sttumbled upokn your website and in accession capital to
  assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subecribing to your augment aand even I achievement you
  access consistently quickly.

 10. Hi! Quick quhestion that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile
  friendly? My website looks weird when browsing from my
  iphone. I’m trying tto find a template or plugin that might be able to fix this problem.
  If you have any recommendations, please share.
  Cheers!

 11. Hey theere fantastic blog! Does running a blog like this require a
  massive amount work? I have virtually no excpertise in programming however I was hoping to start my own blog in the near future.

  Anyhow, if you hhave any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I know this is off subjecxt however I just had to ask. Thanks!

 12. Heya i’m for the first time here. I came across this
  board and I find It really useful & iit helped me out
  a lot. I hope to gice something back and help otheres like you aided me.

 13. Greetings! Very helpful advice in this particular post!
  It is the little changes that wiill make the greatest changes.
  Thanks a lot for sharing!

 14. Howdy! Do you know if they make any plugins
  to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any tips?

 15. I am only writing to make you understand what a useful experience my wife’s princess developed reading through the blog. She came to understand lots of details, which included what it is like to have an ideal coaching heart to let many others without problems gain knowledge of specific problematic subject areas. You undoubtedly exceeded our own expectations. Thank you for imparting these good, safe, edifying and also unique tips on this topic to Gloria.

 16. I and my buddies appeared to be reviewing the excellent items located on your web site and immediately I got an awful feeling I had not thanked the blog owner for them. Those boys became so happy to read through all of them and have in reality been enjoying those things. Many thanks for being really helpful as well as for obtaining this sort of wonderful guides millions of individuals are really desirous to understand about. My sincere regret for not expressing gratitude to sooner.

 17. I’m also writing to let you understand what a exceptional encounter my wife’s daughter encountered visiting yuor web blog. She noticed plenty of issues, not to mention how it is like to possess an amazing helping heart to let other people without difficulty thoroughly grasp various grueling things. You actually surpassed visitors’ expected results. Thank you for providing the essential, dependable, educational and also unique thoughts on your topic to Evelyn.

 18. I in addition to my pals were found to be reading through the excellent tips and tricks on your web site then quickly developed an awful feeling I never expressed respect to the site owner for those strategies. Those boys were definitely certainly very interested to see them and now have undoubtedly been enjoying them. We appreciate you indeed being quite helpful as well as for obtaining this sort of high-quality subject areas most people are really desperate to be aware of. My very own sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

 19. I truly wanted to compose a small comment in order to thank you for all the remarkable points you are sharing at this website. My time consuming internet look up has at the end been recognized with extremely good strategies to write about with my visitors. I ‘d mention that we site visitors actually are very much endowed to live in a really good site with very many outstanding individuals with beneficial tricks. I feel very much grateful to have come across your entire website page and look forward to many more cool moments reading here. Thanks once again for a lot of things.

 20. I and also my friends were reviewing the excellent suggestions located on the website then instantly I had a horrible suspicion I had not thanked the blog owner for them. All of the guys are actually for this reason stimulated to learn them and have in effect extremely been having fun with them. We appreciate you turning out to be quite helpful and also for settling on this sort of very good ideas millions of individuals are really eager to understand about. Our sincere apologies for not expressing gratitude to sooner.

 21. I want to convey my passion for your kindness giving support to men and women who require help on your concern. Your personal commitment to passing the message throughout was remarkably helpful and has consistently empowered somebody just like me to reach their targets. The warm and helpful hints and tips implies a whole lot a person like me and still more to my peers. With thanks; from everyone of us.

 22. I have to show my appreciation to this writer just for bailing me out of such a setting. Just after looking out through the the net and getting principles that were not beneficial, I assumed my entire life was over. Being alive without the approaches to the issues you have fixed through your main short article is a critical case, as well as those that might have negatively affected my entire career if I hadn’t discovered your website. Your personal training and kindness in maneuvering all the stuff was priceless. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a solution like this. It’s possible to at this time look ahead to my future. Thank you very much for your reliable and results-oriented guide. I won’t think twice to suggest your web page to any individual who should get support on this problem.

 23. I simply needed to appreciate you all over again. I do not know what I would’ve gone through in the absence of the actual hints contributed by you about such a question. It seemed to be an absolute horrifying difficulty in my view, but discovering this professional manner you dealt with that made me to jump for gladness. I’m just grateful for this advice and as well , sincerely hope you know what a powerful job you happen to be putting in training many people via your website. Most likely you have never come across any of us.

 24. My spouse and i were very delighted Peter could carry out his preliminary research out of the precious recommendations he had out of the site. It is now and again perplexing to just continually be giving freely ideas which often many others may have been making money from. We know we have the website owner to appreciate because of that. Those explanations you made, the simple blog navigation, the relationships you will aid to instill — it’s many powerful, and it’s really aiding our son in addition to our family reckon that the issue is pleasurable, and that is incredibly fundamental. Thank you for the whole lot!

 25. I want to show my appreciation to this writer for bailing me out of this particular setting. Just after browsing through the the net and seeing things which are not pleasant, I was thinking my entire life was done. Being alive devoid of the approaches to the issues you’ve resolved by way of the blog post is a serious case, and ones which could have negatively affected my entire career if I hadn’t discovered your blog post. Your capability and kindness in maneuvering every part was tremendous. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come across such a thing like this. I can also at this moment relish my future. Thanks a lot very much for the reliable and sensible help. I won’t think twice to suggest your web page to any person who will need counselling on this problem.

 26. Thanks for all of the efforts on this blog. My mother delights in participating in investigations and it’s obvious why. Most of us know all of the powerful method you give informative solutions through your website and in addition invigorate contribution from others on this content and our daughter is without a doubt starting to learn a lot. Take advantage of the rest of the year. You are always carrying out a first class job.

 27. I not to mention my friends appeared to be studying the best pointers on your site and so then I had a horrible feeling I had not thanked the web site owner for those secrets. All the young boys ended up warmed to see all of them and now have actually been enjoying those things. Thanks for simply being very thoughtful as well as for settling on certain awesome issues millions of individuals are really needing to know about. Our honest apologies for not saying thanks to sooner.

 28. I needed to compose you that very little observation to finally give many thanks the moment again with your spectacular concepts you’ve discussed here. It has been certainly surprisingly open-handed of you to give openly what exactly many individuals could possibly have distributed for an e-book to help make some money for themselves, principally since you could have tried it if you considered necessary. The ideas additionally worked to provide a great way to fully grasp some people have the identical interest similar to my own to know the truth good deal more with regard to this matter. I know there are thousands of more fun times up front for people who read carefully your website.

 29. I actually wanted to develop a small comment to say thanks to you for the lovely steps you are giving out at this website. My incredibly long internet search has at the end of the day been compensated with really good concept to share with my classmates and friends. I ‘d admit that we visitors actually are very much lucky to exist in a really good network with many awesome professionals with very beneficial basics. I feel really lucky to have come across your entire web page and look forward to many more brilliant minutes reading here. Thank you once again for all the details.

 30. I intended to create you this very small word to be able to say thanks yet again for all the marvelous concepts you’ve featured on this site. This is seriously open-handed with people like you giving extensively all that a number of us might have advertised for an e book to earn some dough for their own end, most importantly since you might have done it if you ever wanted. The good tips also worked to provide a fantastic way to know that some people have a similar desire the same as my personal own to find out many more pertaining to this condition. I know there are several more pleasurable instances up front for individuals who browse through your site.

 31. I must convey my appreciation for your generosity giving support to men who have the need for help with the matter. Your real commitment to getting the message along appears to be particularly useful and have in most cases allowed many people just like me to achieve their goals. Your entire invaluable instruction implies much a person like me and a whole lot more to my fellow workers. Regards; from each one of us.

 32. I am also commenting to let you be aware of what a extraordinary discovery my wife’s child obtained visiting yuor web blog. She learned so many details, which include how it is like to have an awesome giving character to let many people smoothly master certain very confusing issues. You undoubtedly did more than people’s expectations. Many thanks for distributing these precious, safe, revealing and also unique tips on your topic to Emily.

 33. I enjoy you because of all your valuable hard work on this website. Debby loves making time for investigation and it’s really obvious why. Most of us hear all concerning the dynamic ways you present both interesting and useful thoughts on this web blog and in addition increase response from other individuals on this idea so our simple princess is really being taught a lot of things. Have fun with the remaining portion of the year. You’re conducting a dazzling job.

 34. I’m just writing to let you understand of the impressive discovery my friend’s princess found reading through yuor web blog. She even learned so many pieces, including how it is like to possess an awesome coaching nature to let a number of people without problems fully understand specific tortuous subject areas. You really exceeded her expectations. Many thanks for giving those powerful, trusted, explanatory and as well as easy thoughts on this topic to Lizeth.

 35. I am glad for writing to let you be aware of what a remarkable encounter my girl enjoyed browsing your site. She realized several issues, with the inclusion of how it is like to possess a wonderful helping spirit to make others easily understand various extremely tough things. You truly surpassed her expectations. Thank you for delivering the practical, trustworthy, explanatory and also easy tips on that topic to Kate.

 36. I needed to send you one little word to be able to say thanks a lot yet again over the gorgeous thoughts you have documented at this time. This is simply shockingly open-handed of people like you to deliver without restraint all that many of us would’ve marketed as an ebook to make some cash for their own end, precisely seeing that you might well have done it if you ever wanted. Those strategies in addition acted to be the great way to be aware that someone else have a similar zeal similar to my own to understand good deal more with regard to this issue. I believe there are lots of more pleasurable sessions in the future for individuals that examine your blog post.

 37. I must get across my respect for your kind-heartedness for men who actually need help on this particular question. Your special commitment to passing the message along has been extremely practical and has really made associates like me to arrive at their targets. Your personal valuable advice implies this much to me and much more to my peers. Thank you; from all of us.

 38. Thank you so much for giving everyone remarkably wonderful opportunity to read articles and blog posts from this blog. It is usually so terrific plus stuffed with a lot of fun for me and my office friends to search your web site particularly thrice every week to find out the new guidance you have got. Not to mention, we are at all times astounded with all the unique creative concepts you serve. Certain two facts in this post are really the most efficient we have all ever had.

 39. Thank you for all of the work on this web page. My mother takes pleasure in participating in research and it’s easy to see why. My partner and i know all about the compelling ways you create insightful solutions by means of this blog and encourage participation from people about this area of interest plus my girl has been studying a great deal. Take advantage of the rest of the year. You have been carrying out a tremendous job.

 40. I must point out my love for your kindness for visitors who actually need assistance with this particular topic. Your personal commitment to passing the solution all over came to be extremely powerful and have specifically encouraged some individuals just like me to achieve their targets. Your new insightful report signifies this much to me and much more to my office workers. Many thanks; from all of us.

 41. I am also writing to make you be aware of what a terrific encounter my cousin’s child went through reading through your blog. She noticed plenty of things, which included what it’s like to have a marvelous helping spirit to make folks completely comprehend specific hard to do subject matter. You really did more than her expected results. Many thanks for providing the useful, healthy, edifying and unique tips on that topic to Emily.

 42. I wanted to write you one little word in order to give thanks yet again for the incredible principles you’ve shown on this website. It’s really tremendously open-handed of people like you to offer unreservedly all that numerous people could have sold as an ebook to earn some bucks for their own end, even more so seeing that you might well have done it in case you desired. These basics likewise worked as a good way to know that other people have similar interest similar to mine to know a great deal more concerning this issue. I am certain there are numerous more fun periods ahead for people who see your site.

 43. My spouse and i ended up being really satisfied Chris managed to do his researching via the precious recommendations he gained when using the blog. It’s not at all simplistic to just possibly be giving for free thoughts a number of people could have been making money from. And we all keep in mind we now have the website owner to give thanks to because of that. The most important illustrations you made, the easy blog navigation, the friendships you can assist to engender — it’s got many astonishing, and it’s assisting our son in addition to the family know that that topic is exciting, which is exceptionally serious. Thank you for all the pieces!

 44. I just want to mention I am new to blogging and actually enjoyed your web page. Almost certainly I’m likely to bookmark your website . You actually come with very good well written articles. Kudos for sharing with us your web page.

 45. It happens with out my knowledge. This leads me to lose my bookmarks, settings and is such a nuisance. How do I stop FireFox from losing my settings and bookmarks? Thank you..

 46. I want making my own songs blog as well as I’m regularly browsing many songs blog sites throughout the day finding new songs first prior to other individuals that I understand. Yet exactly how exactly do those blog sites discover that songs initially? Can I really begin by just posting the songs I find on various other blog sites?.

 47. Where can I discover reputable blogs that are focused on or at the very least delve seriously right into penis enhancement?

 48. I love checking out personal blogs, Mom blogs, etc. What is the very best way to find these types of blogs online? The most effective approach I have is simply complying with faves individuals have — mosting likely to one bloggers «faves» after that the following bloggers faves, etc … I’ve attempted Google Blogsearch yet all that provides me is old news articles, etc. Absolutely nothing personal in all … Exactly how do you look for individual blogs?.

 49. I am new to blog site memberships and also I am looking for a very easy viewers that is nice and organized that lets me view my blog sites from my homepage or has a little scrollbox that is always up on the side of the computer screen. I began to use bloglines yet it is actually messy with all the blog site names aligned on the side. Many thanks a lot!.

 50. Just exactly how does one earn money from blog sites? Just how does one begin it or set about it? Exists a details means to do it? Simply just how does one earn money from blog sites in the first place? Where does one get going in this? Do you need to market as well as use your bank card? Are there any type of particular kinds of guidelines you need to adhere to? Do you have to set the blog up yourself or are there ones that help you establish it up? How do you obtain advertisers on your blog? Are individuals minimal to the variety of blogs online? Just how usually do you get paid?. Thanks for the assistance!.

 51. I just recently started a blog site, and I was simply asking yourself exactly how people have advertised their blog sites online to get even more fans so you aren’t simply inputting to nothing out in the web?. Oh, as well as for my blog site, I don’t really want my close friends to be my fans, unless they discover it on their own. My blog site is about something that most of my buddy’s can not truly help me with. (Digital photography is the major subject).

Добавить комментарий