Моя сім’я – Армія

Моєму доброму товаришу, прототипу героя цієї історії

Коли масивна металева брама військової частини у Старичах закрилася за моєю спиною, я нарешті відчув себе в дома. Кілька місяців валандання та переконування військових комісарів. Купа довідок, характеристик, дипломів і відзнак. І я таки в армії.

Мені – новоспеченому контрактнику, у свої 29 років, насправді було страшно. Як для людини, що не служила строкової військової служби – усі ці розповіді про нестатутні відносини – “дідівщину”, знущання, як фізичні, так і моральні, додавали особливого шарму.

Однак я свій вибір зробив.

У мене було два кардинальних варіанти. Коли в нашій країні почалася війна, я бачив лише два виходи із ситуації.

Перший – забити на весь свій патріотизм, виїхати за кордон. Мій давній друг вже кілька років живе в Берліні, хата, діти, робота і так далі. Не раз мене кликав до себе.

Ну і другий варіант – продовжувати бути активним та корисним для України. Я вибрав другий.

Я на той час добре заробляв, продаючи квартири у ріелторській конторі. Але бачучи усю цю корупцію в країні, а ще й російську агресію я зрозумів – майбутнє держави за Збройними Силами.

Лише армія, боронячи країну від зовнішнього ворога, може залишити нам незалежність.

Якщо відверто – мої співробітники із мене сміялися. У далекому від боїв, затишному Львові, із високими навіть як для столиці зарплатами, мої колеги не надто переймалися тим, як це все буде далі.

Але мені хотілося відчувати якусь стабільність і впевненість у завтрашньому дні. І переконаність, що лише військо зможе мені це дати, переважила затишний офіс та доларову зарплату.

З іншого боку – усі останні роки я був самотнім. Реально – мені було одиноко. Не те, щоб я якийсь там депресивний пацан, але завжди хотілося такого домашнього затишку. Відчувати за когось відповідальність, та й натомість мати надійне плече.

Забігаючи наперед – вже в Старичах, у 184-ому Навчальному Центрі,  за чотири місяці “курсу молодого бійця”, я отримав аж тридцять! братиків.

Без дитинства

Я ніколи себе не уявляв військовим. Адже любив свободу та незалежність. Армія для мене уявлялася підпорядкуванням волі, обмеженням дій та вибору. А я із раннього дитинства був самостійним.

Хоча –  дитинства, як такого в мене не було. У сім років батько розійшовся із матір’ю, і ми з братом-близнюком Володимиром поперемінно жили то тут то там.

Спочатку з батьком. Великий особняк. Затишний сад. І це неподалік центру Львова. Усе б нічого  –  та нова дружина батька і її двоє дітей додавали особливого шарму нашим дитячим рокам. Вікторія, звали, так би мовити “мачуху”, систематично витягувала з батька гроші аби влаштувати своїм дітям гарне життя.

Численні репетитори, англійська, великий теніс і поїздки на море. Це все було для них. Ми ж із братом фінансувалися по залишковому варіанті.

Згодом двоє дітей Вікторії вступили на престижні факультети університету Франка, у свій перший навчальний рік їздили на пари на нових авто.

Як не як, а мій батько добре заробляв, був одним із найвідоміших хірургів України, його постійно запрошували оперувати за кордон.

Ми ж із братом, нажаль за всім цим благополуччям могли тільки спостерігати – як у кінофільмах.

У третьому класі до нас у школу прийшов Андрій. Він мав виступи в актовому залі, йому було 24, хлопець із Пласту і агітував школярів вступати в цю організацію.

Це були дев’яності, перші роки незалежності, націоналістичні організації – були модними. Ми й записалися.

Їздили на вишколи в Брюховицький ліс, вчилися ставити намети, розпалювати вогнища, орієнтування на місцевості і всяке таке.

Перша наша із братом присяга на вірність Україні – була в Пласті – урочисто – в 11 років.

Вже у тому віці мені дуже подобалися камуфляжі, берци, усі ті військово-патріотичні пісні УПА.

Тоді ми з братом і вирішили – стати військовими. Сміялися, як в’їдемо на “красную площадь”  на танку із синьо-жовтим прапором.

Після дев’ятого класу – ми переїхали до мами. Вона була інженером, із двома вищими освітами, заробляла так собі. Але відразу сказала – мовляв, хлопці, живіть собі самостійно. Ну, малося на увазі, власним коштом.

Нам із братом не залишалося нічого, як піти на будову. Ми перейшли до вечірньої школи, а вдень тягали цеглу та бетонні плити.

Одного разу, у мене не було зовсім грошей на дорогу – у той день мала бути зарплата. Попросив у мами. Там якісь кілька гривень. Увечері віддам.

Було образливо – грошей мама не дала. Мовляв, твої проблеми.

Готували їжу ми із братом також окремо – мама жила своїм життям.

Одним словом, і дитинство, і юність, і молодість – були в одні ворота.

Брат іде в армію

У вісімнадцять наші шляхи із братом розійшлися – він пішов на строкову службу.

Ще до того, ми трохи тусувалися в одній патріотичній організації. Там пікетування різні, бійки. У одній з них я отримав травму голови, зашивали двічі – перший раз якось не вдало вийшло.

Тож у військкоматі мене забракували.

Мені було соромно – перед братом, пластунами, друзями-націоналістами.

Відверто, то я навіть перший – і останній раз у своєму житті пробував дати хабара – як сьогодні пам’ятаю, 600 гривень.

Це був 2003 рік – я стільки заробляв на будові за два місяці. Важкої роботи. Я приніс ті гроші майору Полякову – мол, товаришу, візьміть на “срочну” службу.

Одним словом, пройшов я ще після цього, обстеження у психіатра, і наркологічному диспансері, майор мене послав – нам калік не треба, так що залишайся ти із травмованою головою та своїми грошима на “гражданці”.

На перших порах брат писав довгі листи – уся ця романтика військова, там приказки, афоризми. Пісні різні, віршики. Потім, ми посварилися – він назвав мене “тряпкою”, і що “закосив” від армії.

Брат відслужив, потім пішов на “контракт”. Згодом трохи жив то у Києві, то у Польщі – коли почалася війна, був мобілізований, стояв під Донецьком, зараз знову за кордоном. Після тієї сварки, ми так і не відновили стосунки та перестали спілкуватися.

Одним словом, я залишився зовсім один.

Армійська романтика

Увесь Євромайдан я провів у Києві.

Почалася війна. Я знову захотів у армію.

І це вже була інша ситуація. У порівнянні із попередніми роками і моїми прагненнями стати військовим – уже реально стріляли, гинули люди. Усі ці села, що стояли навколішки, проводжаючи полеглих в боях.

Не знаю, що там сталося за ті роки із моєю травмою, але медкомісії визнали мене придатним. Я підписав контракт.

І по Йордану 2017-ого за мною закрилася масивна металева брама військової частини у Старичах.

Ця морозна днина раз по раз спливала перед моїми очима наступні місяці.

І в нарядах, і на стрільбах, і в бойовій частині, і в окопі на Донеччині, і в спаленому до тла селі під Попасною.

І жодного разу я не пошкодував за свій вибір.

Перший ранковий підйом о четвертій ранку. Я спав на верху (“на пальмі”), під мною – новий військовий друг Міша.

— Ми мотивовані високими почуттями, – любив він повторювати. – Адже підписати контракт та добровільно піти служити в армію в країні, де точиться війна – без високих почуттів просто нереально.

Міша мав сім’ю, двох дітей, гарну роботу, каже, що в один момент його все задовбало: оці постійні новини про корумпованих чиновників і можновладців, ті розкрадання на тендерах, і продажні депутати. Він задумався – а яке майбутнє чекає моїх дітей?

Каже, не захотів, щоб вони жили в такій країні. Ну й пішов до війська.

Як і я, покладає на нього єдину надію. На зміни, та майбутнє в країні.

У Старичах, за лічені дні ми усі поріднилися.

Ні, звісно траплялися конфлікти, там непорозуміння різні. Але ми усі були тут, із думкою, що невдовзі потрапимо туди, на Схід, боронити країну та захищати народ.

Цей такий момент розуміння побратимства, якось по особливому об’єднував.

Але до бойових позицій було ще, ой як далеко.

Натомість, попереду мене чекав КМБ – “курс молодого бійця”.

Мій перший командир взводу – молодший сержант Андрюха – був високим і педантичним блондином. Під його наглядом, я десятки разів перестеляв ліжко, а ще до цього – стройовий огляд, порядок дня. Одним словом, ми здружилися.

Перший наряд по роті  – я був днєвальним – не всипаний і злий – перемивав і перемивав туалети. Але якось пережив.

У Старичах мене прозвали “Юристом”. Хоча у мене за плечима на той час – лише вечірня школа, але на гражданці я трохи встиг позайматися право захистом.

Після Євромайдану, я десь зо три роки, паралельно з купівлею-продажем квартир, доклався до діяльності однієї львівської правозахисної організації.

Ночами сидів і студіював Кодекси та Закони, вдень ходив на суди, по дорученнях представляв інтереси людей. До нас зверталися здебільшого ті, хто не мали грошей на адвокатів. А ми відстоювали їхні інтереси задарма.

За той час я стикався із багатьма держслужбовцями, працівниками судів та правоохоронцями. І найбільше нервувала ота їх бюрократія. Це єдине бажання – знайти підстави та приводи, аби прогнати людину, і не виконувати свої обов’язки.

Натомість, коли я опинився у лавах Збройних Сил, я побачив зовсім протилежне ставлення. В армії набагато краще поставлене питання вирішення проблем підлеглих. Адже якщо щось трапляється у солдатів – це “зальот” для командира. Відповідно, вони намагаються цього не допускати. Тому є і порозуміння, і зв’язок солдатів та командира.

Напевне, мені дуже допоміг досвід мого брата. Ті кілька недовгих годин, які ми із ним бачилися, коли він повернувся із АТО, Володимир наполягав, що є багато моментів і випадків, які потрібно стерпіти у взаємовідносинах із командиром.

-Ти мусиш стерпіти, бо на тому командирі висить відповідальність за вас усіх, – казав брат.

Дні в учебці

В частині я багато чого для себе здобув.

Напевне, спершу із чим стикнувся – так це дисципліна.  У цивільному житті я не знав, що це таке. І навіть банальна – дисципліна харчування. Армія ж заставляє слідкувати за собою, не тільки за фізичним, а й за моральним станом.

У неповних тридцять я почав задумуватися про духовність. Щонеділі в частині ходив на Службу Божу. Складно буде повірити, але у нас в Старичах по неділях проводили й концерти.

Ходив я і в тренажерний зал. Чого – нормально – качалка і безкоштовно. Намовив мене тягати залізо Сергій, із Запоріжжя. Він говорив російською і надто дратувався від мого галицького діалекту.

Я ж натомість, його спеціально підколював – оці всі “мешти, пляцки, кобіти, файно”.

Сергію, як і мені, кілька годин свистіло у вухах, після наших перших стрільб із АК 74.

Від нього я дізнався і про другу валюту в нашій частині – “багєти”. Батони з сосискою. Під кінець чотиримісячного курсу ми спорили між солдатами на багети, хто краще відстріляється.

Із стрільбами – то окрема тема. Командири були на них просто завернутими. Нас десятки разів запитували чи ми все добре зрозуміли, повторювали, пере повторювали, втовкмачували ті технічні характеристики видів озброєнь. Я ночами то все зубрив – командири вимагали – мовляв, врятує вам життя.

Але найбільше мені подобалося, що люди, які вчили мене “життя” були не кімнатними теоретиками. Кожен із командирів – бойовий офіцер.

От мій командир роти – виходив з Іловайська і Дебальцево. Він десятки хвилин міг стріляти з автомата однією рукою, і вчив нас таким “рембовським” трюкам.

Ми його називали “Шеф”. Патріотизму – за десятьох.

У відносинах із ним зрозумів, що найбільше мотивує солдат на службі. Харизма і репутація бойового командира.

Напевне, складно буде повірити, але інший командир любив поезію. Просто зачитувався. Казав – допомагало в АТО.

Він міг сидіти у “Світлиці” (кімната дозвілля) і годинами цитувати Т.Шевченка, І.Франка, Л.Костенко. Ці рядки “ледача доля одурила”, “народе мій замучений”, “чи пожалів, чи вдячен був Пілату” – наш командир міг годинами цитувати. І якось зовсім не в’язалося воно із тими анекдотами, про відсутність інтелекту в армії, які на гражданці часто любили розповідати мої співробітники.

Звісно був у нас і свій специфічний сленг, приказки, там різна військова, так би мовити романтика.

“Ротний – тато, старшина – мама”, чи “є неділя, а є воскрісєніє ”(робоча неділя).

Найбільше ж ми не любили “ПХД” – “пі…ь хорошему дню” – це коли був господарський день, оці всі чистки і прибирання казарм.

Ну і святе для нас – то “балабаси”. Так ми називали солодощі, кока-колу, халву.

Час йшов, ми рахували дні до відправки в бойові бригади, сперечалися хто першим “візьме Путіна в плєн”.

День відправки –  це дійсно було сентиментально. Нас вишикували увечері на плацу, зачитали наказ командира ОК Захід. Плакали усі. І командири.

За тих 4.5 місяці ми дійсно здружилися. Ми просили один в одного вибачення за якісь конфузи в минулому, пробачали і мирилися.

Бойова бригада

Вранці в частину приїхав автобус їдкого яскраво червоного кольору. На всю округу з нього лунала пісня Дзідзя “Я їду, їду, їду”. Рижий прапор-водій, весело реготав – “заскакуйте, чуваки, їдемо додому”.

Так я опинився в 24-ій бригаді в Яворові. Якщо так наводити повну назву – 24-та окрема механізована бригада імені короля Данила у складі оперативного командування “Захід” Збройних сил України.

Велика, чиста і… безлюдна. То була вечірня пора, тихо пусто, всі на своїх місцях зайняті своїми справами, несуть наряди.

Я собі сказав – “це моє”.

Мій новий командир, чолов’яга під сорок, більше двох років з перервами провів в АТО, мав поранення і позивний “Батя”.

У цілій частині я жодного разу не чув погано слова за нього. Ми зверталися до нього із особистими проблемами, позичали гроші! “Батя” сприяв у вирішенні проблем, надавав юридичну допомогу.

Для нас він був зразком справжнього лідера. І зразок для наслідування. А ще він психологом. Оці його постійні “ви патріоти; тільки патріоти йдуть в армію; найбільші патріоти – то військові” – неабияк піднімали наш бойовий дух.

У 24-ій я познайомився з Петром. Веселий хлопець, часто телефонував дружині і бажав щовечора “добраніч” маленькій донечці. Я з ним ще двічі пересікався потому – спочатку в АТО, де я його обіграв на шашковому турнірі.

Ну і другий раз – коли його проводили в останній шлях. Пів року тому – в селі на Львівщині. Петра “дістав” снайпер в районі Горлівки. Його мрія звільнити Крим поки залишилася не здійсненною.

За місяць довели наказ –  я в списках на ешелон на Схід. Автобус-залізнична станція – вагон-дорога.

Їхали понад три доби. З наближенням до Донецької області люди ставали все більш мовчазними, і частіше дивилися у вікно. Хтось намагався заснути, хтось ділився із іншими чим мав.

Спалені села

Я заступив на свою першу позицію під Попасною на Луганщині. Ліс, болото, густа-густа темна ніч. Не видно було навіть своєї ноги.

І це відчуття пальця на запобіжнику автомата, коли чуєш ритм свого дихання.

То була неділя, почало світати, десь співала пташка – але якось так затяжно-тужно. Наче відчувала, що навколо війна.

Села без світла, обстріляні артилерією згорілі хати, дитячі майданчики, що заросли бурянами, погнилі абрикоси на деревах.

А ще, у перші дні, здивували атошні собаки – невід’ємна частина наших підрозділів. Інколи здавалося, що вони краще розуміють команди ніж солдати.

Я пригадую, як наша вівчарка завивала у зеленій шестірці під пісню “Вона” Чубая, коли ми гнали на повній швидкості селом прилеглим до сірої зони.

Я, водій “Шумахер”, вівчарка та мій “покемон” – кулемет ПКМ.

По вечорах, у лісі, командир любив пофілософствувати на тему переваг вищої освіти, і кар’єрних можливостей для офіцера. Врешті, за пару місяців він загітував мене вступати, дав характеристику, поставив резолюцію на рапорті.

Я повернувся у Львів. Армія в чергове дала мені нову можливість – здійснилася моя мрія, і я за пільгою вступив на заочне навчання. Відбув сесію, кілька днів відпочину – і знову на Схід.

Цього разу – Донецька область, Торезький район.

В ешелонах туди, я зустрів своє тридцятиріччя. Торт, на пластиковій кришці, куплений на збитій із дошок залізничній станції, був найсмачнішим у моєму житті.

Сафарі, баня і волонтери

Перша позиція – перший постріл ворожого РПГ – падіння в окоп – якісь миті секунди.

Я здружився із “Снайпером”. Він пройшов мобілізацію 14-ого, 29 блокпост на Луганщині, аеропорт.

Разом із ним ми влаштовували “сафірі” на сєпарські дрони.

Коли точилися бої, як бальзам на душу було слухати хвилю ворога:

– Что я здесь делаю, Укропы с американцами идут вперед. Нас всех накроют, – перекривляв їх “Морпєх”.

Він у нас був кухарем, і досить не погано готував. Складно повірити, але двічі навіть був шашлик. Їжі було вдосталь, лише от з молочними продуктами був “напряг” – а так – я від’їдався.

“Морпєх” був педантичним і вимогливим, тож задовбував усіх і усюди – аби нам вчасно підвозили продукти та харчі.

Окреме питання – баня. Особливий привід для щастя – чисте тіло.

Наша баня – це був звичайний бліндаж, викопана яма, там були витяжки, буржуйки, то все було оббито дошками і фольгою.

…Через два дні по моєму приїзду, стався перший масований обстріл нашої позиції. Я реально хрестився. Мені заклинило кулемет, був мороз, я його не ховав, і він мені напевне перемерз.

– Кидай, бери РПК, – крикнув “Полтава”.

Це були перші дні, ми ще не знали і не зорієнтувалися, місця де підлазять “сєпари”.

Після бою командир підбадьорював солдат:

— Ми захищаємо наших, ми на своєму, ми на рідній землі. Ви ще тут будете помідори садити.

Такі палкі спічі реально допомагали.

До наших позицій, по яких вівся вогонь було 500 метрів – і от туди на саме Різдво приїхали київські волонтери. На Валентина, ті дівчати надіслали нам сердечка, а на Великдень – паски, які ми святили вночі.

“Політолог” після обстрілів повчав нас, побратимів. На гражданці, він 22 роки відпрацював у школі, любив ту справу, тож солдати слухали його із захопленням.

— Люди втікають від дійсності. По різному. Але дійсність нікуди не дівається. І вона у нас одна – Батьківщина в небезпеці. Українське суспільство складає іспит. І саме армія є в авангарді рушійних змін, – жестикулював руками “Політолог”. – І ти тут на позиції думаєш про одне: як виконати завдання, зберегти своє життя і вберегти побратима.

Тоді я зрозумів, що на війні психологічний момент і настрой – чи не найважливіше.

Я не раз згадував у ті морозні ночі командира “Батю” з 24-ої в Яворові.

Оті його розповіді, що не треба себе видавати вночі, про режим тиші і маскування, відкрите паління, голосні речі та використання оптики.

Хтось повинен робити цю роботу

– Сьогодні будемо знімати прапор,  – сказав “Кишиньов”.

Це так прозвучало буденно і невимушено. Просто і коротко.

Наш прапор стояв в полі. Це був особливий орієнтир для ворожої артилерії і мінометів. І так, щоб розуміти, то поле повністю прострілювалося із сєпарських позицій.

– Ти не переживай, живемо один раз. Хтось повинен зробити цю роботу. –

Вирішили йти, коли починало темніти. Аби противнику було складніше нас побачити – зір ще не адаптувався, а прилади нічного бачення не можна включати.

“Марко” прикривав нас із автомата. Але відверто, якщо б у той момент сєпарський снайпер був на позиції, він нас б із “Кишиньовом” як в тирі. Йому знадобилися б лічені секунди аби нас дістати.

…Сьогодні я зовсім на інших позиціях. Але ту службу під Попасною згадую, сумую за нею.

І за тими місцевими людьми.

За Лєнкою, з Костянтинівки, яка продавала “балабаси”.

За Альною та Ксюхою, в яких раз на два тижні стригся.

За таксистом Вовчиком, який підвозив з недільного “увальнєнія” на сам початок лісосмуги впритул бойової позиції.

За вівчаркою Смужкою, яка проводила мене, коли я від’їжджав, більше 2.5 кілометрів, і опісля повернулася на бойову позицію.

І за товаришами – “Дубом”, єдиним двох-сотим за 3 місяці на моїй позиції під Попасною. І “Юріком”, якому відірвало пальці на лівій руці.

***************

Для мене армія – це родина. Це сімейні цінності.

Тут я знайшов те, чого мені не вистачало в дитинстві – сімейний затишок.

Ми по різному один до одного ставимося, маємо різні погляди – але ми єдине ціле. Ми – товариші.

Дивимося один на одного перед боєм.

– Ну що – пішли, – встає старший.

Зброю в руки, забуваємо усі сварки і конфузи. Ми єдиний механізм тут, ми неподільні і залежні один від одного. Ми Велика Українська Родина. Ми – Армія.

Тарас Зозулінський

413 Comments on “Моя сім’я – Армія”

 1. Hi! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 2. I have to express some appreciation to the writer for rescuing me from such a predicament. Right after looking through the search engines and obtaining strategies which are not helpful, I assumed my entire life was gone. Existing minus the answers to the problems you have sorted out by way of your entire guide is a crucial case, and the kind which might have in a negative way damaged my entire career if I hadn’t come across your site. Your main mastery and kindness in dealing with all things was precious. I’m not sure what I would have done if I had not encountered such a point like this. I’m able to now look forward to my future. Thanks so much for your high quality and effective guide. I won’t be reluctant to endorse your blog to anyone who needs care on this problem.

 3. You actually make it appear really easy together with your presentation however I to find this topic to be actually something which I believe I might never understand. It seems too complicated and very broad for me. I am having a look ahead for your next post, I’ll attempt to get the grasp of it!

 4. I cherished up to you’ll receive carried out right here. The caricature is tasteful, your authored subject matter stylish. however, you command get got an edginess over that you want be turning in the following. in poor health for sure come further until now again as precisely the similar just about a lot continuously inside case you defend this increase.

 5. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I’d truly appreciate it.

 6. hello there and thank you for your info – I’ve definitely picked up anything new from proper here. I did however experience several technical points the usage of this site, as I skilled to reload the web site a lot of times previous to I could get it to load properly. I were considering in case your web hosting is OK? No longer that I’m complaining, but slow loading circumstances times will often impact your placement in google and can harm your quality score if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Well I’m including this RSS to my e-mail and can glance out for a lot extra of your respective interesting content. Ensure that you update this once more soon..

 7. Wonderful website. A lot of useful info here. I’m sending it to some friends ans also sharing in delicious. And of course, thanks for your effort!

 8. Hiya very nice web site!! Guy .. Excellent .. Wonderful .. I will bookmark your site and take the feeds additionally…I’m glad to find a lot of useful information here in the publish, we need work out more strategies on this regard, thanks for sharing.

 9. You can certainly see your expertise in the work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. Always follow your heart. «Until you’ve lost your reputation, you never realize what a burden it was.» by Margaret Mitchell.

 10. I will right away seize your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me know so that I may subscribe. Thanks.

 11. I’m not sure where you are getting your info, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this info for my mission.

 12. It is really a nice and helpful piece of info. I’m glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 13. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Cheers!

 14. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile So let me rephrase that: Thank you for lunch! «A thing is not necessarily true because a man dies for it.» by Oscar Fingall O’Flahertie Wills Wilde.

 15. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such wonderful information being shared freely out there.

 16. Hi there, I discovered your web site by way of Google while searching for a similar topic, your website came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 17. Fantastic blog you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of group where I can get advice from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!

 18. Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 19. What i don’t understood is actually how you’re now not actually much more smartly-appreciated than you may be now. You are very intelligent. You already know therefore significantly in relation to this topic, produced me for my part imagine it from numerous varied angles. Its like women and men don’t seem to be involved except it?¦s one thing to do with Lady gaga! Your personal stuffs nice. At all times care for it up!

 20. I’m impressed, I have to say. Really not often do I encounter a weblog that’s both educative and entertaining, and let me inform you, you might have hit the nail on the head. Your thought is excellent; the difficulty is one thing that not sufficient people are talking intelligently about. I am very joyful that I stumbled across this in my search for something relating to this.

 21. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u got this from. thanks a lot

 22. Wonderful items from you, man. I’ve have in mind your stuff prior to and you’re just extremely excellent. I really like what you’ve received right here, really like what you are stating and the way by which you say it. You are making it entertaining and you continue to take care of to stay it smart. I can not wait to learn far more from you. This is really a great site.

 23. Thanks for some other excellent article. Where else may just anyone get that type of info in such a perfect way of writing? I have a presentation next week, and I am on the look for such information.

 24. Thanks for sharing excellent informations. Your website is very cool. I am impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched all over the place and simply could not come across. What an ideal web-site.

 25. Aw, this was a very nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make an excellent article… but what can I say… I procrastinate alot and in no way appear to get one thing done.

 26. Greetings from Los angeles! I’m bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can’t wait to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site!

 27. It is in point of fact a great and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 28. I simply want to tell you that I’m beginner to blogs and seriously savored this web blog. Very likely I’m want to bookmark your blog . You really have exceptional writings. Bless you for sharing your website page.

 29. F*ckin’ awesome things here. I’m very glad to peer your article. Thank you a lot and i’m having a look ahead to contact you. Will you please drop me a mail?

 30. I have been surfing on-line more than three hours these days, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It’s beautiful price enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content material as you probably did, the net will likely be much more helpful than ever before. «When the heart speaks, the mind finds it indecent to object.» by Milan Kundera.

 31. hello!,I love your writing very a lot! percentage we keep up a correspondence extra about your article on AOL? I require a specialist on this house to unravel my problem. Maybe that’s you! Having a look forward to peer you.

 32. Wonderful blog you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics talked about here? I’d really love to be a part of online community where I can get feedback from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thank you!

 33. I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I certainly love reading everything that is written on your site.Keep the aarticles coming. I enjoyed it!

 34. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope to contribute & help other users like its aided me. Good job.

 35. I am typically to running a blog and i really recognize your content. The article has actually peaks my interest. I am going to bookmark your site and preserve checking for brand spanking new information.

 36. whoah this blog is wonderful i like studying your articles. Keep up the good work! You realize, lots of people are looking around for this info, you could aid them greatly.

 37. Hello, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 38. Usually I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great post.

 39. An attention-grabbing dialogue is worth comment. I believe that you need to write more on this matter, it won’t be a taboo subject but generally people are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

 40. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 41. That is the proper blog for anybody who desires to search out out about this topic. You understand a lot its virtually laborious to argue with you (not that I truly would want…HaHa). You undoubtedly put a brand new spin on a subject thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

 42. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My website is in the very same niche as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Thanks!

 43. Hi, Neat post. There is an issue along with your web site in web explorer, could test this?K IE still is the marketplace leader and a good portion of other people will leave out your magnificent writing because of this problem.

 44. I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information.

 45. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said «You can hear the ocean if you put this to your ear.» She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 46. Pretty great post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I have really enjoyed surfing around your weblog posts. In any case I’ll be subscribing in your feed and I’m hoping you write again very soon!

 47. Great V I should certainly pronounce, impressed with your web site. I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 48. What i don’t understood is if truth be told how you are now not really much more well-preferred than you may be now. You’re so intelligent. You already know thus significantly relating to this topic, made me in my opinion believe it from numerous varied angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated until it’s something to do with Woman gaga! Your individual stuffs nice. Always handle it up!

 49. Just about all of whatever you claim happens to be supprisingly legitimate and it makes me ponder the reason why I had not looked at this in this light previously. Your article truly did turn the light on for me personally as far as this specific subject matter goes. Nevertheless at this time there is actually just one factor I am not really too comfortable with and while I make an effort to reconcile that with the central theme of the point, permit me see just what all the rest of your subscribers have to say.Nicely done.

 50. What i don’t realize is if truth be told how you’re now not really a lot more neatly-preferred than you might be right now. You are so intelligent. You recognize thus considerably in the case of this topic, produced me in my opinion imagine it from a lot of various angles. Its like women and men are not involved except it is something to do with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. At all times handle it up!

 51. When I originally commented I clicked the «Notify me when new comments are added» checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Thanks!

 52. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and help other people.

 53. I have a domain name bought, but i havent had time to make the website look nice. i want to forward the website url to my blogspot blog for the time being. how do i do this?.

 54. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 55. obviously like your web-site but you need to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the truth however I will definitely come again again.

 56. whoah this weblog is great i like reading your articles. Keep up the great paintings! You understand, a lot of persons are hunting around for this info, you can help them greatly.

 57. You have noted very interesting points! ps decent site. «Formal education will make you a living self-education will make you a fortune.» by Jim Rohn.

 58. excellent post, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector don’t notice this. You should proceed your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!

 59. Whats Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & assist other users like its aided me. Good job.

 60. hello there and thank you to your information – I have certainly picked up anything new from proper here. I did on the other hand expertise some technical issues the use of this website, as I skilled to reload the site many instances previous to I could get it to load correctly. I were pondering in case your hosting is OK? Now not that I’m complaining, however sluggish loading circumstances times will sometimes impact your placement in google and can harm your high quality ranking if advertising and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I am including this RSS to my email and could glance out for much more of your respective exciting content. Ensure that you replace this once more very soon..

 61. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 62. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is really irritating. A good blog with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this web site, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 63. I truly appreciate this post. I have been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again

 64. You are my inspiration, I have few web logs and sometimes run out from brand :). «No opera plot can be sensible, for people do not sing when they are feeling sensible.» by W. H. Auden.

 65. I do agree with all of the ideas you’ve presented in your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for starters. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 66. I used to be very happy to seek out this net-site.I wanted to thanks to your time for this excellent learn!! I definitely enjoying each little bit of it and I’ve you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 67. I am now not sure where you are getting your information, however good topic. I must spend some time studying much more or figuring out more. Thank you for excellent information I was in search of this information for my mission.

 68. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 69. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today..

 70. Whats Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & assist different users like its helped me. Good job.

 71. hello!,I love your writing so so much! percentage we keep up a correspondence more approximately your post on AOL? I require a specialist in this space to unravel my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to look you.

 72. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very helpful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was looking for this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.

 73. Good day very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally…I am happy to seek out numerous helpful info right here in the post, we’d like develop more strategies on this regard, thank you for sharing.

 74. When I initially commented I clicked the «Notify me when new comments are added» checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks a lot!

 75. A lot of thanks for your own labor on this site. Ellie take interest in carrying out investigations and it’s really obvious why. A lot of people learn all about the lively tactic you present invaluable tips and hints by means of this blog and even increase contribution from some others on this content and our daughter is now studying a lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re conducting a brilliant job.

 76. Hi my friend! I want to say that this article is awesome, nice written and include approximately all vital infos. I would like to see more posts like this.

 77. I am now not positive the place you’re getting your info, however great topic. I must spend some time finding out much more or understanding more. Thank you for fantastic information I was searching for this info for my mission.

 78. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & aid other customers like its aided me. Great job.

 79. I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Keep up the excellent works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my website 🙂

 80. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i am satisfied to show that I have an incredibly excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much undoubtedly will make certain to don¡¦t overlook this web site and give it a look on a continuing basis.

 81. You could certainly see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. Always go after your heart.

 82. naturally like your website however you have to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the truth then again I will certainly come back again.

 83. I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals. I absolutely enjoy reading all that is posted on your site.Keep the aarticles coming. I enjoyed it!

 84. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this info So i am glad to show that I have an incredibly excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot for sure will make sure to don¡¦t overlook this site and provides it a glance on a continuing basis.

 85. I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 86. I’m often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I’m going to bookmark your site and preserve checking for new information.

 87. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. However just imagine if you added some great visuals or videos to give your posts more, «pop»! Your content is excellent but with pics and video clips, this site could definitely be one of the best in its field. Fantastic blog!

 88. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thank you, I¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your website?

 89. Great work! That is the type of info that are meant to be shared around the internet. Shame on Google for not positioning this submit upper! Come on over and talk over with my website . Thank you =)

 90. I enjoy you because of every one of your labor on this web site. Ellie really likes going through investigations and it’s really obvious why. My spouse and i hear all of the dynamic method you present efficient steps via the blog and invigorate contribution from website visitors on the article while our princess is without a doubt learning so much. Have fun with the remaining portion of the year. You have been doing a really good job.

 91. We’re a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website offered us with useful info to work on. You have performed a formidable task and our whole community will be thankful to you.

 92. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 93. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your website offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to you.

 94. Wow that was strange. I just wrote an very long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say fantastic blog!

 95. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will appreciate if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 96. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 97. Great wordpress blog here.. It’s hard to find quality writing like yours these days. I really appreciate people like you! take care

 98. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Reading this information So i am happy to express that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed. I so much no doubt will make sure to don¡¦t fail to remember this site and provides it a glance on a continuing basis.

 99. Wonderful web site. Lots of useful information here. I¦m sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And obviously, thanks on your sweat!

 100. I simply desired to thank you very much again. I’m not certain the things I might have handled without the points discussed by you on that situation. It was before a very daunting crisis in my circumstances, but spending time with a new skilled mode you treated that took me to jump for delight. I’m grateful for the advice as well as pray you find out what a great job your are doing training people today thru your webpage. More than likely you haven’t encountered any of us.

 101. You really make it appear so easy along with your presentation however I in finding this matter to be really something that I feel I would never understand. It sort of feels too complex and very huge for me. I’m looking forward in your next put up, I¡¦ll try to get the dangle of it!

 102. I have been examinating out many of your articles and it’s pretty good stuff. I will surely bookmark your website.

 103. Just wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 104. I must test with you here. Which is not one thing I normally do! I enjoy studying a submit that will make people think. Also, thanks for allowing me to comment!

 105. Hello, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boringK I miss your great writings. Past several posts are just a bit out of track! come on!

 106. Definitely imagine that which you stated. Your favorite reason seemed to be at the internet the simplest thing to be mindful of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider issues that they plainly do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the highest as neatly as outlined out the entire thing with no need side-effects , other people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 107. I¡¦ve been exploring for a little bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website. Studying this information So i am satisfied to show that I’ve a very just right uncanny feeling I discovered just what I needed. I so much definitely will make sure to don¡¦t fail to remember this site and provides it a glance regularly.

 108. Thanks for another great post. Where else may just anyone get that kind of info in such an ideal approach of writing? I have a presentation subsequent week, and I’m on the search for such info.

 109. Terrific work! This is the kind of info that are supposed to be shared around the internet. Shame on Google for now not positioning this publish upper! Come on over and visit my site . Thanks =)

 110. Heya i am for the primary time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out a lot. I hope to provide one thing back and help others like you helped me.

 111. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!

 112. Hello! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Appreciate it!

 113. Normally I don’t read article on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article.

 114. CO2激光(CO2 laser / 二氧化碳激光)的波長是10600nm,照射到皮膚上會被皮膚的水份吸收,瞬間將皮膚有問題的組織氣化。CO2激光可以用來消除各種皮膚問題包括疣、癦、痣、脂溢性角化、粉刺和汗管瘤等。當治療後,您的皮膚需要5至10天時間復原。期間保持傷口清潔便可。優點:CO2激光所切割的深度比刮除術較深,亦較精準。可以處理較深層的皮膚問題,例如去除癦、油脂粒、肉粒、疣、珍珠疣、角質增生等。其復原亦較快,減少留下疤痕的機會。它最大的優點在於,能夠進一步減少激光治療過程當中的熱損傷反應,提升了激光治療的安全性,治療過程中幾乎沒有疼痛感

 115. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 116. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 117. That is really interesting, You’re a very professional blogger. I’ve joined your rss feed and look ahead to in search of more of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 118. I wanted to write you one little bit of note to finally give thanks as before with your marvelous ideas you’ve documented at this time. It is simply extremely open-handed of people like you to make easily all that many individuals would’ve supplied for an electronic book to end up making some money on their own, principally considering the fact that you might have tried it if you ever desired. Those tips also acted as a easy way to know that other people online have similar dream the same as my personal own to realize significantly more when considering this issue. I’m sure there are numerous more pleasant instances in the future for individuals that read carefully your blog post.

 119. I intended to draft you that bit of note in order to say thanks a lot once again on your stunning advice you have shared in this article. It’s so unbelievably generous with people like you giving easily all a few people might have distributed for an e book to help make some profit for their own end, and in particular since you might well have tried it if you decided. Those techniques likewise served to become good way to be sure that other people online have the same zeal like mine to find out significantly more regarding this issue. I am sure there are many more enjoyable situations ahead for individuals that see your site.

 120. I was curious if you ever considered changing the structure of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?

 121. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 122. Its such as you learn my thoughts! You appear to grasp so much about this, like you wrote the e book in it or something. I believe that you can do with a few to pressure the message house a bit, however instead of that, this is magnificent blog. An excellent read. I will certainly be back.

 123. I’ll right away clutch your rss feed as I can’t find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 124. Great write-up, I¡¦m regular visitor of one¡¦s web site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 125. I haven?¦t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I?¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 126. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually recognise what you are talking approximately! Bookmarked. Kindly additionally visit my web site =). We will have a link exchange arrangement among us!

 127. Great V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 128. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am concerned about switching to another platform. I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!

 129. Thank you for any other informative website. Where else may I get that kind of information written in such a perfect manner? I have a project that I am just now working on, and I have been at the look out for such info.

 130. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 positive. Any tips or advice would be greatly appreciated. Kudos

 131. I together with my guys were found to be taking note of the best things from the website and so all of a sudden came up with a terrible feeling I never thanked you for those secrets. Those guys were joyful to learn all of them and have now quite simply been taking advantage of those things. Thanks for getting well kind and also for using this kind of notable guides millions of individuals are really desirous to discover. Our sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 132. Most of the things you point out is astonishingly precise and it makes me wonder the reason why I had not looked at this with this light previously. Your piece truly did turn the light on for me personally as far as this issue goes. However there is one particular position I am not really too comfortable with so whilst I make an effort to reconcile that with the actual main theme of the position, allow me observe what all the rest of the readers have to say.Very well done.

 133. It’s really a great and useful piece of information. I’m satisfied that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 134. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you update this again soon..

 135. I haven¦t checked in here for some time because I thought it was getting boring, but the last few posts are good quality so I guess I¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 136. Hey there I am so grateful I found your weblog, I really found you by error, while I was searching on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like to say many thanks for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic work.

 137. I was curious if you ever thought of changing the page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?

 138. Hello.This article was extremely fascinating, especially because I was browsing for thoughts on this subject last couple of days.

 139. Whats up very nice blog!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your web site and take the feeds also…I am satisfied to seek out numerous helpful info here in the submit, we’d like work out more strategies in this regard, thank you for sharing.

 140. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 141. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!

 142. What i do not understood is if truth be told how you’re not actually a lot more neatly-appreciated than you may be now. You are very intelligent. You recognize therefore significantly in the case of this subject, made me in my view imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men aren’t interested unless it is something to accomplish with Woman gaga! Your personal stuffs nice. At all times maintain it up!

 143. obviously like your web-site but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the truth nevertheless I will certainly come back again.

 144. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. Actually your creative writing abilities has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a great example of it.

 145. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I can not wait to read much more from you. This is really a tremendous site.

 146. Thanks for another great post. Where else could anyone get that type of info in such a perfect way of writing? I’ve a presentation next week, and I am on the look for such information.

 147. I carry on listening to the news broadcast speak about getting free online grant applications so I have been looking around for the top site to get one. Could you advise me please, where could i get some?

 148. whoah this weblog is wonderful i love reading your posts. Keep up the good work! You understand, many people are looking round for this info, you can help them greatly.

 149. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 150. you’re really a good webmaster. The site loading speed is amazing. It seems that you’re doing any unique trick. In addition, The contents are masterwork. you have done a fantastic job on this topic!

 151. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 152. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 153. Hi there, I found your blog by way of Google even as searching for a similar topic, your web site came up, it appears great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 154. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

 155. Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you are a great author.I will remember to bookmark your blog and will come back someday. I want to encourage that you continue your great job, have a nice evening!

 156. Hi this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 157. Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Many thanks

 158. I was curious if you ever considered changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?

 159. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 160. I¦ll right away grasp your rss as I can not find your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me understand so that I could subscribe. Thanks.

 161. I am not sure where you are getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.

 162. Hey there, You have done an excellent job. I will certainly digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this web site.

 163. I have been browsing online more than three hours as of late, but I by no means discovered any fascinating article like yours. It is beautiful value sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the web will be much more useful than ever before. «A winner never whines.» by Paul Brown.

 164. It is in point of fact a nice and helpful piece of info. I am satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 165. Hi! Would you mind if I share your blog with my twitter group? There’s a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks

 166. It¦s actually a cool and helpful piece of information. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 167. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 168. A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing slightly analysis on this. And he in truth bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love studying extra on this topic. If doable, as you change into expertise, would you mind updating your weblog with more details? It is highly useful for me. Big thumb up for this weblog submit!

 169. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just extremely fantastic. I really like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is really a terrific website.

 170. Hey there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My site looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue. If you have any recommendations, please share. Many thanks!

 171. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 172. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 173. Hey! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no data backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 174. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you design this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. kudos

 175. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 176. Hello there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions? Many thanks

 177. Aw, this was a really nice post. In concept I would like to put in writing like this additionally – taking time and actual effort to make an excellent article… however what can I say… I procrastinate alot and by no means appear to get one thing done.

 178. Hello my friend! I want to say that this post is amazing, great written and include approximately all significant infos. I?¦d like to look extra posts like this .

 179. Howdy would you mind letting me know which web host you’re working with? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good web hosting provider at a fair price? Thanks, I appreciate it!

 180. I have been surfing on-line more than three hours as of late, yet I by no means discovered any attention-grabbing article like yours. It is pretty price sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content material as you did, the web will likely be a lot more useful than ever before.

 181. Hello, i think that i saw you visited my site thus i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 182. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think.

 183. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info specifically the last part 🙂 I care for such information a lot. I was looking for this particular info for a very long time. Thank you and good luck.

 184. naturally like your website however you have to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the reality on the other hand I?¦ll certainly come back again.

 185. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My blog site is in the exact same area of interest as yours and my users would really benefit from some of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Regards!

 186. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any techniques to help prevent content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

 187. Amazing blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any tips? Kudos!

 188. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 189. hi!,I like your writing so much! share we keep up a correspondence extra approximately your article on AOL? I require an expert on this space to resolve my problem. Maybe that is you! Taking a look forward to look you.

 190. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 191. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 192. I do enjoy the manner in which you have presented this particular concern and it does provide me personally some fodder for thought. However, from what I have seen, I only trust when the actual responses stack on that individuals keep on point and don’t start upon a tirade associated with some other news of the day. Anyway, thank you for this exceptional point and whilst I do not concur with the idea in totality, I value the perspective.

 193. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 194. I will right away grab your rss feed as I can not find your email subscription link or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me know so that I could subscribe. Thanks.

 195. Great info and right to the point. I don’t know if this is really the best place to ask but do you people have any ideea where to hire some professional writers? Thx 🙂

 196. Thank you, I’ve just been looking for information approximately this subject for a long time and yours is the best I have came upon till now. However, what concerning the conclusion? Are you certain concerning the supply?

 197. naturally like your web-site but you have to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to tell the truth then again I will definitely come again again.

 198. Good post however , I was wondering if you could write a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!

 199. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you! However, how could we communicate?

 200. Hey there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 201. I have read some just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I wonder how a lot attempt you put to create such a fantastic informative website.

 202. Hi there, You have done an incredible job. I will definitely digg it and personally recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 203. What i don’t realize is in fact how you are no longer really a lot more smartly-appreciated than you may be now. You’re so intelligent. You recognize thus considerably in relation to this subject, made me in my opinion consider it from so many numerous angles. Its like women and men are not interested except it is something to accomplish with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding. Always maintain it up!

 204. I was more than happy to find this web-site.I wanted to thanks to your time for this excellent learn!! I positively having fun with every little bit of it and I have you bookmarked to take a look at new stuff you blog post.

 205. Can I just say what a reduction to seek out somebody who really knows what theyre speaking about on the internet. You positively know find out how to deliver an issue to mild and make it important. More individuals have to learn this and understand this facet of the story. I cant believe youre not more widespread since you definitely have the gift.

 206. great issues altogether, you simply gained a emblem new reader. What would you recommend about your publish that you just made some days in the past? Any positive?

 207. Good post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Thank you!

 208. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless think about if you added some great photos or videos to give your posts more, «pop»! Your content is excellent but with images and video clips, this blog could definitely be one of the most beneficial in its niche. Very good blog!

 209. Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 210. I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I?¦ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 211. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 212. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 213. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 214. hi!,I like your writing very much! share we communicate more about your post on AOL? I need a specialist on this area to solve my problem. May be that’s you! Looking forward to see you.

 215. What i do not understood is in truth how you are now not really a lot more neatly-appreciated than you might be now. You are so intelligent. You understand thus significantly with regards to this subject, made me in my view consider it from numerous various angles. Its like women and men are not interested except it is something to do with Girl gaga! Your own stuffs great. All the time deal with it up!

 216. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is so cool. I am impressed by the details that you have on this blog. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and just could not come across. What a great website.

 217. Great post however , I was wanting to know if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit further. Many thanks!

 218. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 219. Very good written story. It will be useful to anyone who utilizes it, as well as myself. Keep doing what you are doing — i will definitely read more posts.

 220. Thank you, I have just been looking for information about this subject for a long time and yours is the best I’ve found out so far. But, what concerning the conclusion? Are you certain about the supply?

 221. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills has encouraged me to get my own web site now. Really the blogging is spreading its wings fast. Your write up is a good example of it.

 222. I enjoy you because of each of your work on this website. My mum loves doing research and it’s really easy to see why. My partner and i hear all regarding the dynamic tactic you create valuable suggestions by means of the blog and therefore strongly encourage contribution from others on the idea and our daughter is studying so much. Have fun with the remaining portion of the year. You have been performing a really great job.

 223. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 224. Wow! Thank you! I always wanted to write on my site something like that. Can I include a fragment of your post to my website?

 225. You actually make it appear so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I might never understand. It sort of feels too complicated and very large for me. I am looking ahead on your next publish, I¦ll try to get the hang of it!

 226. I will right away clutch your rss feed as I can’t find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly let me realize so that I may subscribe. Thanks.

 227. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 228. I am really inspired along with your writing talents and also with the layout for your blog. Is that this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to peer a great weblog like this one these days..

 229. I simply could not leave your site before suggesting that I actually loved the usual info a person provide for your visitors? Is gonna be again incessantly in order to check out new posts

 230. Spot on with this write-up, I really suppose this web site wants far more consideration. I’ll probably be again to read much more, thanks for that info.

 231. I truly appreciate this post. I¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

 232. Howdy! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa? My website covers a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to send me an e-mail. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

Добавить комментарий