Сергій Шкляр: «Нам уже вдалося усунути монополію державних виконавців»

Останнім часом роботу державних виконавців супроводжує негативний інформаційний шлейф.

Нещодавно у деяких ЗМІ їх звинувачували в отриманні неспіврозмірно високих виплат і передачі частини цих грошей невідомій людині. Супроводжує негатив і приватних виконавців. Ще до початку їхньої роботи з’явилися звинувачення, що, мовляв, це такі собі колектори, які відбиратимуть у людей квартири. Які провадження зможуть виконувати приватні виконавці, навіщо їм страхувати свою відповідальність перед третіми особами — про це та багато іншого в ексклюзивному інтерв’ю кореспондентові «Урядового кур’єра» напередодні першого Всеукраїнського з’їзду приватних виконавців розповів заступник міністра юстиції Сергій ШКЛЯР.

УК: Сергію Володимировичу, чи можна сказати, що приватні виконавці — колектори в законі?

— Ми вже неодноразово пояснювали: це не відповідає дійсності. Діяльність колекторів нічим не регламентується, на відміну від приватних виконавців, роботу яких урегульовано окремим законом. Вони, що дуже важливо, за всі дії несуть персональну відповідальність: адміністративну (аж до позбавлення права на здійснення такої діяльності), кримінальну і повну цивільну, тобто майнову в разі завдання шкоди.

Ще один запобіжник — наявність страхових полісів на досить серйозні суми. Це нова спеціальність, завдяки якій приватні виконавці можуть отримати багато роботи. Тому не думаю, що вони почнуть займатись дурницями. Сподіваюся, що люди, які прийшли в цю професію, розуміють: вони тут надовго. На Заході це дуже престижна юридична професія.

Правильний вибір передовсім

УК:  Ви сказали: приватні виконавці несуть повну майнову відповідальність.

— Якщо буде встановлено, що діями приватного виконавця завдано шкоду, яку не покриє страховий поліс, тоді людина зможе звернутися до суду. У разі визнання провини приватного виконавця за рахунок його майна відшкодовуватимуть заподіяну його діяльністю шкоду.

УК:  За рахунок чого живуть приватні виконавці?

— По суті, за рахунок боржника. Державні виконавці стягують 10% з боржника додатково до суми, що зазначена в документі. Це виконавчий збір — такий собі штраф для недобросовісного боржника за те, що він вчасно не виконав судове рішення. 10%, які стягують державні виконавці, надходять у бюджет.

Приватні виконавці теж стягують з боржника додаткових 10%, які є їхньою винагородою. З цієї суми вони сплачують податки, зарплату помічникам, оренду офісу, комунальні послуги, рекламу, навчання тощо. Це будуть самозайняті особи. Їх оподатковуватимуть так, як нотаріусів.

Важливо, щоб розмір додаткового стягнення і державними, й приватними виконавцями був однаковим — 10%, щоб створити конкуренцію. Нам вдалося усунути монополію держави на виконання судових рішень. В усьому світі діє загальне правило, що монополія не сприяє процвітанню. Перший крок реформи вже зроблено. Після створення Асоціації приватних виконавців і нових дисциплінарної та кваліфікаційної комісій у цій реформі пройдемо точку неповернення.

УК:  Як розподіляють справи між приватними і державними виконавцями?

— Якщо у людини є рішення суду в справі, якою може займатися приватний чи державний виконавець, то вона зможе обирати, до кого йти. Хочете до державного — будь ласка. Нині вони працюють краще, бо отримали серйозну мотивацію. Крім того, розуміють, що приватники заберуть чималу кількість роботи і розвантажать ДВС. Ця служба все ще перевантажена. І тут багато відкритих вакансій. Поки що в середньому на одного державного виконавця припадає 150 проваджень на місяць.

Вирішили йти до приватника — обирайте найкращого. Не треба йти до першого, про якого дізнаєтеся. На місці стягувача я б подивився трьох-чотирьох, щоб зрозуміти, з ким краще працювати з урахуванням довіри до цього фахівця, його досвіду, репутації (дуже важливо, де виконавець раніше працював, тощо). Адже витрати на виконавців однакові.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Сергій Шкляр про мотивацію держвиконавців та перші успіхи в боротьбі з тотальною корупцією

Варто добре підготуватися

УК:  У ЗМІ шириться інформація, що багато людей не може успішно скласти іспити на приватного виконавця.

— Це не так. Уже 110 осіб склали іспити. Ми прийняли 13 груп — це приблизно 270 людей. Були групи, в яких на іспит замість 25 претендентів приходило 9 чи 12. Тому якщо рахувати з тих, хто склав іспит, це приблизно половина. На мою думку, це нормальний результат.

У перших групах були, напевно, сильніші претенденти. Розцінюю це так: наступні групи, можливо, недостатньо якісно готувалися.

УК:  Були скарги на складність іспиту.

— Ми попереджали, що іспит нескладний і його може скласти кваліфікований юрист. Просто до нього треба підготуватися. На жаль, багато кандидатів не пройшли навіть перший тур, де були запитання, ще півроку тому розміщені на сайті Мін’юсту.

Щодо скарг. Жоден кандидат не подав заяви про те, що йому дісталося запитання, не оприлюднене на сайті. До речі, наступним чергам претендентів такі запитання вже можуть не попадатися. Тому що ми постійно доопрацьовуємо базу нових запитань.

До речі, експерти, які готували нас до іспитів, радять наступні питання, які розроблятимуть, не оприлюднювати. Ці експерти — Українська екзаменаційна мережа, дуже поважна міжнародна організація з українським головним офісом. До того ж вона готувала конкурс до Верховного суду.

УК:  Як часто проходять конкурси?

— Ідемо в нормальному темпі. Іспити складаються в середньому раз на тиждень.

УК:  Скільки нашій країні потрібно приватних виконавців, щоб ситуація з виконанням судових рішень покращилась?

— На мою суб’єктивну думку, 2,5 тисячі плюс помічники (в середньому по 4 в одного виконавця, який активно працює). Очікуємо, що протягом двох наступних років з’явиться приблизно 10 тисяч нових робочих місць.

До речі, в Україні вже почали працювати приватні виконавці. У реєстр приватних виконавців внесено 70 осіб. Є швидко й ефективно виконані ними судові рішення. Приміром, у Львові виконавець повністю закінчив виконавче провадження аж до моменту передачі майна на реалізацію лише за 10 днів. Для порівняння: в Державній виконавчій службі деякі виконавчі провадження іноді виконуються роками. Тому є з чим порівнювати.

УК:  У яких країнах діє інститут приватних виконавців?

— Це не наше ноу-хау. У 60 країнах в той чи інший спосіб працюють приватні виконавці. До речі, днями ми проводили конференцію за участю іноземних колег. Приїжджали експерти із Франції, Литви, Сербії, Грузії, президент Міжнародного союзу виконавців, який об’єднує 100 країн.

До початку реформи ми тривалий час вивчали досвід роботи приватних виконавців із різних країн. Він показує, що система приватного виконання — дієва та ефективна, тому в країнах Європи існує тренд переходу від державного до приватного виконання.

УК:  Хто контролює діяльність приватників?

— Дисциплінарна комісія при Міністерстві юстиції. Хоч вона ще не розглянула і, сподіваюся, ще довго не розглядатиме скарг, оскільки не буде в цьому потреби.

14 листопада відбудеться з’їзд приватних виконавців, де вони створять свою саморегулівну організацію з обов’язковим членством. Це буде всеукраїнська Асоціація приватних виконавців. Тоді оберуть керівництво організації. Також вони мають затвердити кодекс професійної етики, який публічно обговорюють українські й міжнародні експерти з урахування найкращого світового досвіду.

Одним із питань порядку денного буде ухвалення рішення про призначення по 4 представники у кваліфікаційну та дисциплінарну комісії. Спочатку ці комісії працюватимуть у тимчасовому режимі.

Кожна з комісій складається з семи осіб. Поки що всі члени — представники Мін’юсту. А потім формуватимуть так: чотири представники Мін’юсту, чотири від приватних виконавців і один від судової влади.

Якщо приватний виконавець все-таки порушить норми закону, можна буде звернутися до правоохоронних органів чи суду.

УК:  У яких регіонах активніше цікавляться професією приватного виконавця?

— У містах-мільйонниках: Києві, Харкові, Дніпрі, Одесі, Львові, хоч приватні виконавці вже є у більшості областей. Щоправда, роботи більше в тих областях, які я назвав.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Интернет и права человека : опубликовано пособие (документ)

Винагорода — не премія

УК:  Важко оминути тему скандалів. Нещодавно мережу сколихнула інформація про надвеликі премії державним виконавцям.

— Передовсім це винагорода, а не премія. Постановою Кабінету Міністрів та профільним законом передбачено можливість виплати винагород державним виконавцям. Законом і Бюджетним кодексом передбачено наявність цільового фонду, який давно існує. Тож коли виконавець стягує 10%, то вони потрапляють у бюджет. З них 5% залишаються там на медицину, армію тощо, а 5% іде в цей фонд, з якого державний виконавець отримує винагороду. Крім того, кошти з цього фонду йдуть зокрема на утримання ДВС. Це, згідно зі штатним розписом, 8 тисяч осіб в Україні. Тобто якщо державний виконавець не стягує 10% і працює погано, то кошти не потрапляють у бюджет. А якщо він добре працює, гроші йдуть у бюджет і виконавець отримує винагороду.

Проте щоб унеможливити надвисокі винагороди, було запроваджено верхню межу 2%, але не більш як 200 прожиткових мінімумів (понад 320 тисяч гривень).

УК:  Ще один скандал стосувався того, що деякі державні виконавці начебто писали доручення на третю особу на зняття частини винагороди.

— По-перше, вони отримали всі документи з банків, де підтверджено, що своїми коштами вони самі розпоряджалися. Щодо того, чому вони видавали ці довіреності, то це їхні приватні питання. Також ми провели перевірку керівництва ДВС на поліграфі, й факти, оприлюднені у пресі, не підтвердилися.

УК:  Які новації щодо поліпшення ситуації з виконанням судових рішень плануєте?

— Нам ще є багато чого вдосконалювати. Приміром, у Франції приватні виконавці можуть посвідчувати факти. Це прирівнюється до фактів, посвідчених нотаріусами. Крім того, вони можуть представляти в суді клієнтів. Раніше цього не було, бо діяла монополія адвокатури. Також мають право управляти майном. Нам ще є над чим працювати, і ми це робитимемо, але поступово.

Ірина ПОЛІЩУК, «Урядовий кур’єр»

ДОСЬЄ УК

Сергій ШКЛЯР. Народився 1972 року в місті Тульчин Вінницької області. У 1998 році закінчив Інститут міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка, спеціаліст міжнародного права. У 2011-му закінчив Одеський державний економічний університет за спеціальністю «економіка підприємництва», у 2013-му здобув науковий ступінь кандидата юридичних наук. Впродовж 2013—2015 років працював виконавчим директором адвокатського об’єднання «Арцінгер». Старший викладач кафедри галузевих правових наук Національного університету «Києво-Могилянська академія», член Ради з питань судової реформи. З березня 2015-го — заступник Міністра юстиції з питань виконавчої служби.

533 Comments on “Сергій Шкляр: «Нам уже вдалося усунути монополію державних виконавців»”

 1. Уведомление: 24jt537fh3wvt54wfgesds
 2. Уведомление: 298cn54mr25cnt5nctrw
 3. Уведомление: unsecured bad credit loan
 4. Уведомление: casinos online usa players
 5. Уведомление: https://www.credits.us.org/
 6. Уведомление: Haroon ur Rasheed columns
 7. Уведомление: Cristobal Sane
 8. Уведомление: homeinsurancequotes
 9. Уведомление: Layarkaca21
 10. Уведомление: Demeter Fertility
 11. Уведомление: http://test2.wpbloging.com/news/227169
 12. Уведомление: Cheap Jordans Black Friday
 13. Уведомление: Power Efficiency Guide
 14. Уведомление: oslo
 15. Уведомление: Nonton Movie
 16. Уведомление: 123Movies
 17. Уведомление: How to Earn Bitcoin Daily
 18. Уведомление: positive
 19. Уведомление: sosyal medya yönetimi"
 20. Уведомление: 123Movies
 21. Уведомление: Cheap Escort London
 22. Уведомление: Artist
 23. Уведомление: download terbiasa bahagia
 24. With every little thing which appears to be building inside this specific subject material, all your perspectives happen to be quite refreshing. On the other hand, I appologize, but I can not give credence to your whole idea, all be it refreshing none the less. It appears to us that your opinions are generally not entirely rationalized and in reality you are generally yourself not really wholly convinced of your argument. In any case I did appreciate reading through it.

 25. Уведомление: Jasa Youtube
 26. Уведомление: electronics
 27. Уведомление: mobile porn
 28. Уведомление: dragkrokskungen
 29. Уведомление: https://casinofruit.splashthat.com/
 30. Уведомление: Layarkaca21
 31. Уведомление: bahis sitesi
 32. Уведомление: happy new year poster
 33. Уведомление: music posters
 34. Уведомление: Acompanhantes Caxias do Sul
 35. Уведомление: Parallel Profits Review
 36. Уведомление: s hit
 37. Уведомление: Roxanne Hurlock
 38. Уведомление: hook for door
 39. Уведомление: jual followers instagram
 40. After study a few of the blog posts on your website now, and I truly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Pls check out my web site as well and let me know what you think. http://zippysharedl.com

 41. Уведомление: lagu terbaru
 42. Уведомление: farfetch rabattcode
 43. Уведомление: sbobet
 44. Уведомление: clear credit history
 45. Уведомление: jual view
 46. Уведомление: Football betting
 47. Уведомление: Sam Hamilton
 48. Уведомление: Used Test Equipment Buyers
 49. Уведомление: play runescape classic for free
 50. Уведомление: utoptens.com
 51. Уведомление: posture corrector for boys
 52. Уведомление: digitad
 53. Уведомление: Layarkaca 21
 54. I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this. https://www.freemp3d.com

 55. Уведомление: universal job application
 56. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always feel exciting to read content from different authors and practice a little something off their shop. I’d favor to utilize some with the content on my blog.

 57. Уведомление: hotmail login
 58. Уведомление: Ulthera
 59. Уведомление: way of wade
 60. Уведомление: 膠原自生
 61. Уведомление: Hifu
 62. Уведомление: 건승맨
 63. Уведомление: 激光脫毛邊間好
 64. Уведомление: 激光脫毛價錢
 65. Уведомление: 永久脫毛
 66. Уведомление: 脫毛
 67. Уведомление: ps4 игры
 68. Уведомление: check out this site
 69. Can I just say what a relief to find someone who actually knows what theyre talking about on the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I cant believe youre not more popular because you definitely have the gift. https://www.mp3cool4.info

 70. Уведомление: 3 mobile deals
 71. Уведомление: walmartone login
 72. Уведомление: metropolitan group home exteriors
 73. Уведомление: metropolitan group home exteriors
 74. Уведомление: aaron woodman los angeles
 75. Уведомление: 123Movies
 76. Уведомление: metropolitan group home exteriors
 77. Уведомление: matilde menendez
 78. Уведомление: SMSF PROPERTY CAPITAL
 79. Уведомление: Kashmir Honeymoon Packages For Couple
 80. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet!

 81. Уведомление: cheap soccer jerseys
 82. Уведомление: enlarge breast pills
 83. Уведомление: debt relief
 84. Уведомление: 15 Minute Manifestation
 85. Уведомление: troy king denver colorado
 86. Уведомление: 안전공원사이트
 87. Уведомление: نقل اثاث عجمان
 88. Уведомление: bản quyền game giá rẻ
 89. Уведомление: trabajo webcam
 90. Уведомление: bankruptcy attorney carlisle
 91. Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 92. Уведомление: vakantiehuis in belgie
 93. Уведомление: fuck movie
 94. Уведомление: 사설토토
 95. Уведомление: gotporn.me
 96. Уведомление: EKG certification course
 97. Уведомление: Indoxxi
 98. Уведомление: organic bath bombs
 99. Уведомление: anger management
 100. Уведомление: movers in Sharjah
 101. Уведомление: ایمپلنت
 102. Уведомление: c3r4w3r4vt2c54t
 103. Уведомление: Dunia21
 104. There are certainly a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to bring up. I offer the thoughts above as general inspiration but clearly there are questions like the one you bring up where the most important thing will be working in honest good faith. I don?t know if best practices have emerged around things like that, but I am sure that your job is clearly identified as a fair game. Both boys and girls feel the impact of just a moments pleasure, for the rest of their lives. https://livebandtube.info

 105. Уведомление: 外贸推广
 106. Уведомление: rank #1 in google
 107. Уведомление: Cheap Large Paintings
 108. Уведомление: JASE CHRISTOPHER
 109. Уведомление: raleigh bat control
 110. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always feel exciting to read content from different authors and practice a little something off their shop. I’d favor to utilize some with the content on my blog.

 111. Уведомление: Avanda Alvin
 112. Уведомление: avandamobil
 113. Уведомление: Watch Movie Online
 114. This is certainly suitable blog for everyone who wants to find out about this topic. You understand so much it’s practically difficult to argue with you.

 115. Уведомление: massageauflage24.de
 116. Уведомление: Hand assembly Fulfillment
 117. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always feel exciting to read content from different authors and practice a little something off their shop. I’d favor to utilize some with the content on my blog.

 118. Уведомление: 라이브딜러
 119. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always feel exciting to read content from different authors and practice a little something off their shop. I’d favor to utilize some with the content on my blog.

 120. Уведомление: GET 17 automated bots to earn money
 121. Уведомление: 토토사이트
 122. Уведомление: Affiliate Bots - Make Easy Money Online
 123. Уведомление: Chinese tuition in Singapore
 124. Уведомление: 토토사이트
 125. Уведомление: Klicka vidare till webbplatsen
 126. Уведомление: Wordpress bloggen
 127. Уведомление: Earn $2000+ Monthly Autopilot Systems
 128. I was very happy to find this site. I desired to thank for your time, for this magnificent read!! I am surely appreciating every little of information and I have you bookmarked to check away new things you publish.

 129. Уведомление: Ewen Chia's Autopilot Internet Income
 130. This is certainly suitable blog for everyone who wants to find out about this topic. You understand so much it’s practically difficult to argue with you.

 131. An enlightening conversation is worth comment. I think that you will want to write more and more on this area of interest, it may not end up being a taboo subject but commonly people are not courageous sufficient enough to talk on these topics.

 132. Уведомление: troy king
 133. Уведомление: 안전공원추천
 134. Уведомление: www.rosefragrance.fr
 135. Уведомление: www.prepaidgiftbalance.com
 136. Уведомление: situs judi bola
 137. Уведомление: Make Money with Twitter Lazy Method
 138. Уведомление: 먹튀검증
 139. Уведомление: Burn BELLY FAT in 21Days Guaranteed
 140. I just want to tell you that I am newbie to weblog and certainly loved your website. Very likely I’m want to bookmark your website . You surely have superb stories. Thanks a lot for sharing with us your web page.

 141. Уведомление: 토토사이트
 142. Can I just say what a easement to discover someone who actually knows what they’re discussing on the Internet. You definitely recognize how to bring an drawback to sunlight and render it informative.

 143. This is certainly suitable blog for everyone who wants to find out about this topic. You understand so much it’s practically difficult to argue with you.

 144. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So nice to find somebody with some original thoughts on this subject. realy thank you for starting this up. this website is something that is needed on the web, someone with a little originality. useful job for bringing something new to the internet! https://wapfresh.com

 145. There are certainly a great deal of details that adheres to that to take into consideration. That is the fantastic specify retrieve. I provide the thoughts above as general inspiration but clearly you will find questions just like the one you raise up the location where the biggest factor might be employed in honest good faith. I don?t know if guidelines have emerged around items like that, but I am certain that a job is clearly known as a good game. Both little ones have the impact of merely a moment’s pleasure, through out their lives.

 146. Уведомление: natural health
 147. Уведомление: best online steroids for sale
 148. Уведомление: Turkey escorts
 149. An interesting discussion may be valued at comment. I do believe that you ought to write on this topic, may well certainly be a taboo subject but usually individuals are not enough to communicate on such topics. To a higher. Cheers

 150. Уведомление: fast food menu
 151. Уведомление: Farm Clash 3d
 152. Уведомление: troy king
 153. Уведомление: mail glitter bomb
 154. Уведомление: https://www.totostation.com/
 155. Уведомление: 네임드사다리
 156. Уведомление: review your app
 157. Уведомление: کادو ولنتاین
 158. Уведомление: progressive insurance
 159. Уведомление: esurance auto quote
 160. Уведомление: 토토사이트
 161. I’m impressed, I must say. Really, I rarely encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail regarding the head. Your idea is outstanding!

 162. Уведомление: Courses
 163. Уведомление: Layarkaca21
 164. Hello! I just want to give a huge thumbs up for the great info you have got here on this article. I will likely be returning to your blog for more soon.

 165. That’s so cool! I don’t suppose I’ve read anything such as this before. So pleasant to obtain somebody with some primary thoughts on this matter. Really thank you for beginning this up.

 166. I discovered your blog website on google and check a few of your early posts. Still continue the good work. I just additional up your RSS feed to my MSN Information Visitor. Seeking forward to reading more from you down the road!

 167. Hello! I just want to give a huge thumbs up for the great info you have got here on this article. I will likely be returning to your blog for more soon.

 168. Уведомление: qq poker online
 169. Уведомление: tempo traveller in chandigarh
 170. Уведомление: click to read more
 171. Уведомление: marketing services
 172. Уведомление: metropolitan group home exteriors
 173. Уведомление: SurveyExperiences
 174. Уведомление: Survey Tools
 175. It happens with out my knowledge. This leads me to lose my bookmarks, settings and is such a nuisance. How do I stop FireFox from losing my settings and bookmarks? Thank you..

 176. Уведомление: drone works binghamton ny
 177. Уведомление: rock ballad backing track
 178. Уведомление: Prepaid Gift Balance
 179. Can I just say what a easement to discover someone who actually knows what they’re discussing on the Internet. You definitely recognize how to bring an drawback to sunlight and render it informative.

 180. Уведомление: 192.168.1.1
 181. Уведомление: 먹튀검증
 182. Уведомление: low cost auto insurance company
 183. Уведомление: Esurance auto insurance quote
 184. Уведомление: phishing site
 185. Уведомление: military insurance usaa
 186. Уведомление: top shelf marijuana
 187. Уведомление: Moskov Maniac
 188. Уведомление: tacoholder7
 189. Уведомление: Judi Online
 190. I am new to web designing and it made me more confused when I stumble into this content-management-system thing. I’m planning to update a site that is not designed using JOOMLA and was wondering if I can use Joomla to update it..

 191. I’m impressed, I must say. Really, I rarely encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail regarding the head. Your idea is outstanding!

 192. Уведомление: 無針埋線
 193. Thanks for every other informative web site. The place else could I am getting that kind of information written in such an ideal manner? I have a project that I’m just now working on, and I’ve been on the look out for such information.

 194. Уведомление: MDS
 195. Уведомление: http://19216811ips.com/
 196. It¡¦s actually a great and helpful piece of information. I¡¦m happy that you shared this helpful information with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.

 197. Уведомление: 사다리사이트
 198. Уведомление: li ning badminton shoes
 199. Уведомление: Furniture assembly
 200. Уведомление: rug cleaning services in Brooklyn
 201. You actually make it appear really easy along with your presentation but I to find this topic to be really one thing which I feel I might by no means understand. It seems too complicated and very broad for me. I am taking a look forward for your next put up, I¡¦ll try to get the hang of it!

 202. Уведомление: best android tv box europe
 203. An enlightening conversation is worth comment. I think that you will want to write more and more on this area of interest, it may not end up being a taboo subject but commonly people are not courageous sufficient enough to talk on these topics.

 204. Уведомление: contact juggling
 205. You made some good points there. I looked online for the issue and discovered many individuals goes along with along with your site.

 206. Уведомление: personal injury attorney joliet
 207. Уведомление: 안전놀이터
 208. Уведомление: Take my online class for me
 209. Thank you, I’ve just been looking for info about this subject for ages and yours is the greatest I have discovered so far. But, what about the bottom line? Are you sure about the source?

 210. Hello! I just want to give a huge thumbs up for the great info you have got here on this article. I will likely be returning to your blog for more soon.

 211. Уведомление: sex toys au
 212. Уведомление: microbusiness
 213. Уведомление: fitness
 214. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 215. I was very happy to find this site. I desired to thank for your time, for this magnificent read!! I am surely appreciating every little of information and I have you bookmarked to check away new things you publish.

 216. Уведомление: phen375 fat burner reviews
 217. Уведомление: new york seo agency
 218. Уведомление: link building company
 219. Уведомление: ragnarok online private server malaysia
 220. Уведомление: ketogenic fat loss
 221. Whats Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely useful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & aid other users like its aided me. Good job.

 222. Уведомление: buy backlinks for seo
 223. FREE Extra Super ViagraEnglish milf Caz dildos her shaven fanny English milf Kitty Cream fingers her fabulous fanny Busty blonde strips masturbates in sheer nylons stilettos Kinky big tits brunette fucks toy masturbates with pantyhose Big tits brunette fingers herself in nylons red stilettos Busty brunette fingers pussy in nylon garter belt stiletttos Tasty blonde frigs herself off in nylons garters high heels Hot Milf Holly Kiss strips and wanks off in vintage nylons Cute Amateur Blonde Gets Monster Cock in Tight Pussy Cute young blonde gets big cock cream where she wants it Happy teen Alaina Kristar takes huge facial cum load She needs permanent dick in her mouth with that voice Handjob and facial cumshot Blonde takes 2 loads to the face Double facial N.1 Blonde takes 2 loads to the face Waiting for cum on her face ORGASMS Beautiful woman with big natural tits making love ORGAMS Ovulating young woman with big tits Orgasms HD Up inside cute blonde with big natural tits ORGASMS Mature woman with big tits is so horny Orgasms Amazing young blonde loves riding to orgasm ORGASMS Perfect ass tight body and wet pussy rocked by his b Naughty girlfriend having sex with her boyfriend Hidden cam captures sex and facial Cum In Throat 2 — Deepthroat Oral Creampie Compilation Mouth Creampies The Ultimate Compilation My Best Cum In Mouth Compilation — Slowmen17 500 Handjobs and Cumshots & Facials (Compilation)

 224. Уведомление: discover here
 225. Уведомление: paxful wallet
 226. Уведомление: tungsten rings
 227. Уведомление: Tow Queens NY
 228. I am very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 229. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today..

 230. As I website possessor I believe the content material here is rattling excellent , appreciate it for your efforts. You should keep it up forever! Good Luck.

 231. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days..

 232. Уведомление: 울산출장샵
 233. I do consider all of the concepts you have introduced to your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too quick for novices. May just you please lengthen them a bit from next time? Thank you for the post.

 234. Уведомление: belajar wordpress
 235. Уведомление: business opportunities
 236. Уведомление: 토토사이트 검증
 237. Уведомление: 토토사이트
 238. Thanks for every other great post. Where else could anyone get that type of info in such an ideal way of writing? I’ve a presentation subsequent week, and I am on the look for such info.

 239. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 240. Thank you for sharing excellent informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and just couldn’t come across. What an ideal site.

 241. Уведомление: love spells
 242. I have been surfing on-line greater than 3 hours nowadays, but I by no means found any attention-grabbing article like yours. It is beautiful value sufficient for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content as you probably did, the web will be a lot more helpful than ever before.

 243. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 244. Уведомление: internet marketing agency
 245. I would like to voice my respect for your generosity giving support to those individuals that require help with this important niche. Your very own commitment to getting the solution all-around turned out to be wonderfully important and has continuously made folks like me to realize their targets. This warm and friendly recommendations denotes a lot to me and further more to my colleagues. Best wishes; from each one of us.

 246. Уведомление: movers
 247. Уведомление: download free
 248. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 249. Уведомление: spam takipci satin al
 250. I haven’t checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I’ll add you back to my daily bloglist. You deserve it my friend 🙂

 251. I wish to show thanks to the writer just for rescuing me from such a trouble. Because of surfing through the the net and finding thoughts that were not helpful, I figured my entire life was gone. Being alive devoid of the solutions to the problems you’ve resolved as a result of your entire website is a crucial case, as well as the kind which may have adversely damaged my entire career if I hadn’t come across your website. Your primary natural talent and kindness in dealing with almost everything was invaluable. I don’t know what I would have done if I had not discovered such a subject like this. I can also at this moment look forward to my future. Thank you so much for this reliable and result oriented help. I won’t hesitate to recommend the sites to any person who wants and needs support about this situation.

 252. Уведомление: Tesco
 253. Уведомление: Bathroom Cleaning
 254. You could definitely see your enthusiasm within the paintings you write. The world hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. Always follow your heart.

 255. Уведомление: this langley service
 256. Уведомление: www.storeholidayhours.org
 257. Уведомление: phen375
 258. hi!,I love your writing so so much! percentage we keep in touch extra approximately your article on AOL? I need an expert on this area to unravel my problem. May be that’s you! Looking ahead to peer you.

 259. Уведомление: ppc
 260. Уведомление: atacado de roupas
 261. Terrific paintings! That is the kind of info that are meant to be shared across the web. Shame on the search engines for now not positioning this post upper! Come on over and discuss with my web site . Thanks =)

 262. Уведомление: derivative calculator
 263. Уведомление: marketing
 264. Thanks a lot for giving everyone an extremely nice chance to read in detail from this website. It can be so ideal and full of amusement for me personally and my office fellow workers to visit your website at a minimum thrice in a week to learn the new tips you have got. And indeed, I’m also usually contented with all the stunning guidelines you give. Selected 2 points in this posting are honestly the very best I have had.

 265. Wonderful work! This is the kind of information that are meant to be shared around the internet. Shame on the search engines for not positioning this submit higher! Come on over and visit my web site . Thank you =)

 266. Уведомление: linux sysadmin
 267. Уведомление: Agence web et site internet Neuchâtel
 268. Generally I do not learn article on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to check out and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite great article.

 269. Уведомление: doors supplier
 270. Can I recently say such a relief to get somebody who truly knows what theyre preaching about on the net. You actually have learned to bring a concern to light and make it important. The diet must check out this and can see this side on the story. I cant think youre not more well-liked since you also definitely possess the gift.

 271. I think other website proprietors should take this website as an model, very clean and wonderful user genial style and design, as well as the content. You’re an expert in this topic!

 272. Уведомление: troy king denver colorado
 273. Very interesting information!Perfect just what I was looking for! «…obstacles do not exist to be surrendered to, but only to be broken.» by Adolf Hitler.

 274. Уведомление: drone works binghamton
 275. Уведомление: vip financial ed reviews
 276. Уведомление: aaron woodman los angeles
 277. Hi. Cool article. There’s an issue with your website in firefox, and you might want to check this… The browser is the market chief and a good section of people will pass over your great writing because of this problem.

 278. Уведомление: Gaming Blog
 279. Уведомление: Cryptocurrency
 280. Уведомление: Dell Parts
 281. Уведомление: Incorporate Limited Company
 282. Уведомление: Earbuds for Girls
 283. I’m so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 284. Aw, it was a really nice post. In notion I have to put in place writing like this additionally – spending time and actual effort to have a top notch article… but what can I say… I procrastinate alot and also by no indicates apparently go carried out.

 285. Уведомление: health
 286. Уведомление: Mobile app development company
 287. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks! https://apkbarn.com

 288. I was very happy to find this site. I desired to thank for your time, for this magnificent read!! I am surely appreciating every little of information and I have you bookmarked to check away new things you publish.

 289. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks! https://apkbarn.com

 290. Уведомление: oto kiralama
 291. Уведомление: gambling
 292. Уведомление: us bank careers
 293. Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always feel exciting to read content from different authors and practice a little something off their shop. I’d favor to utilize some with the content on my blog.

 294. Уведомление: prepared dinners delivered
 295. Уведомление: His Secret Obsession
 296. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

 297. Уведомление: www.sex irani.com
 298. Уведомление: ProductRapid
 299. Good site! I truly love how it is easy on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I have subscribed to your RSS which must do the trick! Have a nice day!

 300. Nice blog here! Also your website loads up fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 301. Уведомление: TAA switch
 302. Уведомление: https://drohiorenuan.com/
 303. Уведомление: Music
 304. Уведомление: Forex
 305. Уведомление: Best Product Review Website
 306. I just want to mention I’m newbie to blogging and certainly loved this web-site. Very likely I’m likely to bookmark your website . You amazingly have really good writings. With thanks for sharing with us your web page.

 307. Уведомление: yükseklik fobisi
 308. Уведомление: sad background music
 309. Уведомление: Classified Ads
 310. Уведомление: san forex
 311. Уведомление: China Numbah 1
 312. Thanks for another informative website. Where else could I get that kind of info written in such an ideal way? I have a project that I’m just now working on, and I have been on the look out for such info.

 313. Уведомление: mainostoimisto
 314. Уведомление: Medilase
 315. Уведомление: Indoxxi
 316. Уведомление: Free Advertising
 317. Уведомление: George Hawa
 318. Уведомление: STRESSBALLSLIME
 319. I presently am running 2 blogs, one is for style & growth and also I have a pagerank of 4 on it as well as I have tons of good posts. And I have another blog where I have rants, health suggestions and also photography … Should I combine them or should I keep it seperate?.

 320. Уведомление: website
 321. Уведомление: drone works ny
 322. Уведомление: metropolitan group home exteriors
 323. Уведомление: 먹튀검증
 324. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I really like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. This is really a terrific web site.

 325. You made some good points there. I looked online for the issue and discovered many individuals goes along with along with your site.

 326. Уведомление: Nile Cruises
 327. Уведомление: 2 Week Diet
 328. Уведомление: Dunia21
 329. Уведомление: cannabidiol official site
 330. Уведомление: 안전놀이터
 331. Уведомление: D-100M
 332. Уведомление: 먹튀폴리스 검증
 333. I¡¦ve read some just right stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I wonder how so much attempt you set to make this kind of great informative site.

 334. Уведомление: Judi Bola Online
 335. Уведомление: 베트멘토토라이브스코어
 336. Уведомление: passin
 337. Уведомление: passin
 338. Уведомление: passingrass
 339. Уведомление: 메이저놀이터
 340. I¡¦ve learn several good stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you set to create this kind of magnificent informative web site.

 341. Уведомление: Free Ads Nigeria
 342. Уведомление: https://cannabisexaminers.com
 343. I am helping some friends get their shop on the map as well as noticed. They have a website. One of the ways in my research study to enhance an internet site is to make use of a blog. I am not blog savvy as well as neither are they so require a little help regarding excellent websites to put there blog site so that they obtain observed.

 344. Уведомление: passingrass
 345. Уведомление: KS
 346. Уведомление: inventhelp office locations
 347. Уведомление: Bali Raw Food Certification
 348. Уведомление: how to patent an idea
 349. Уведомление: velas y parafina
 350. Уведомление: 먹튀폴리스검증업체
 351. Уведомление: 먹튀검증소 망가
 352. Portal Berita Saham & Investasi di Indonesia. Kami menghadirkan berita terkini dan terupdate langsung dari sumber yang terpercaya. Selain itu SAHAM.NEWS juga menghadirkan Analisa & Rekomendasi saham harian dari berbagai sumber analis profesional maupun analis independen di Indonesia

 353. Уведомление: 메이저사이트 추천
 354. Ben Richards from The Seeds of Life in Bali as he takes you deep on a very special educational,detox cleansing experience, Raw Vegan enthusiast… He has learned from some of the greats and has dedicated 19 years to learning about this profound system practiced by various cultures and religions for 11 years as long as is recorded. Passionate about healing, health, connection and education

 355. Уведомление: 京葉線
 356. Уведомление: servicii aer conditionat
 357. He has learned from some of the greats and has dedicated 19 years to learning about this profound system practiced by various cultures and religions for 11 years as long as is recorded. Passionate about healing, health, connection and education

 358. Уведомление: 먹튀폴리스 검증
 359. Уведомление: Savage Gator
 360. Уведомление: cannabidiol
 361. Accept to the seed products of lifestyle raw food cafe and tonic standard bali and raw food academy. The driver is normally ultimate nourishment in all its varieties for all creatures. Our raw food chef certification & training happens on the exotic island of this gods and goddesses, bali. The prosperity of organic and natural tropical fruits and veggie’s simply makes bali an ideal training crushed. Your

 362. Уведомление: malaysia company setup
 363. Уведомление: specsavers home visit
 364. Is it real that blog sites are simply online forum conversations with rss that would allow the user to enjoy what they wanted to enjoy more convieniently? Is that all the distinctions?.

 365. Accept to the seed products of lifestyle raw food cafe and tonic standard bali and raw food academy. The driver is normally ultimate nourishment in all its varieties for all creatures. Our raw food chef certification & training happens on the exotic island of this gods and goddesses, bali. The prosperity of organic and natural tropical fruits and veggie’s simply makes bali an ideal training crushed. Your

 366. Уведомление: free ads
 367. Accept to the seed products of lifestyle raw food cafe and tonic standard bali and raw food academy. The driver is normally ultimate nourishment in all its varieties for all creatures. Our raw food chef certification & training happens on the exotic island of this gods and goddesses, bali. The prosperity of organic and natural tropical fruits and veggie’s simply makes bali an ideal training crushed. Your

 368. Accept to the seed products of lifestyle raw food cafe and tonic standard bali and raw food academy. The driver is normally ultimate nourishment in all its varieties for all creatures. Our raw food chef certification & training happens on the exotic island of this gods and goddesses, bali. The prosperity of organic and natural tropical fruits and veggie’s simply makes bali an ideal training crushed. Your

 369. keuangan merupakan asal usul yang luar normal buat sepenggal besar buletin finansial. bisnis yang main dalam ekonomi bitcoin yang ada pun menikmati propaganda bebas tempat usaha mereka di dalam komunitas bitcoin. bisnis ini menganjurkan tasers bakal pemertahanan hukum tak hanya pelanggan. menemukan perusahaan yang tangguh tengah berinvestasi di pasar saham yaitu salah satu siasat setidaknya relevan di pulang pembelian saham yang sepertinya akan menciptakan keberuntungan luar biasa.yahoo! mengindahkan segala perspektif yang harus dipikirkan ketika tampak hubungannya dengan menentukan saham buat dibeli,

 370. Уведомление: 야마토릴게임
 371. Уведомление: 안전놀이터
 372. You will be professionally and intimately taught raw combinations and variations of many of your favorite dishes and desserts, accompanied by the nutritional benefits and what you can do at home using your local produce empowering you to keep going. You’ll become competent at using all the necessary Raw Food kitchen tools for preparing these delights as part of your hands on training as you gain confidence and understanding of the Raw Living Foods Kitchen. Join us for your Raw Food Chef Certification & Training courses here in Bali.

  http://www.temptationbooks.com/observe-your-fitness-with-personal-training-certification/

 373. You will be professionally and intimately taught raw combinations and variations of many of your favorite dishes and desserts, accompanied by the nutritional benefits and what you can do at home using your local produce empowering you to keep going. You’ll become competent at using all the necessary Raw Food kitchen tools for preparing these delights as part of your hands on training as you gain confidence and understanding of the Raw Living Foods Kitchen. Join us for your Raw Food Chef Certification & Training courses here in Bali.

 374. Уведомление: 바다이야기 가입머니
 375. Уведомление: Joshua Dinnerman
 376. Simply got a Blog owner account, it works great, but how do I discover various customers blog sites I like with search. I bear in mind there is a method, but I am not seeing it currently. Thanks for your help.

 377. Уведомление: Joshua DInnerman
 378. Уведомление: Josh Dinnerman
 379. Уведомление: software
 380. Ben Richards from The Seeds of Life in Bali as he takes you deep on a very special educational,detox cleansing experience, Raw Vegan enthusiast.

 381. Уведомление: oxycodone for sale
 382. Уведомление: 토토 사이트
 383. Уведомление: capsa online
 384. Уведомление: Mail Order Marijuana
 385. Уведомление: 다잡아
 386. Уведомление: 릴게임 바다이야기
 387. Уведомление: Yoga Goddess Pose
 388. I in addition to my pals ended up analyzing the great points located on the website then then got a horrible suspicion I never expressed respect to the blog owner for them. All the men appeared to be consequently warmed to study them and have in effect sincerely been tapping into those things. Many thanks for truly being quite kind and then for selecting varieties of perfect subject areas most people are really desirous to discover. My personal honest regret for not expressing gratitude to sooner.

 389. Valuable info. Lucky me I discovered your web site by accident, and I am stunned why this coincidence did not took place in advance! I bookmarked it.

 390. Уведомление: hotel lutetia
 391. Уведомление: Tesla Car Accessories
 392. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 393. Уведомление: Traveling offer
 394. Уведомление: classifieds
 395. On my close friend’s blogs they have actually added me on their blog rolls, but mine always rests at the bottom of the list and does not listing when I publish like it provides for others. Is this a setting that I require to alter or is this a selection that they have made?.

 396. Уведомление: Manifestation Magic
 397. Уведомление: 스포츠 중계
 398. Уведомление: 包包面
 399. Уведомление: Towing Service near me
 400. Уведомление: Superior Singing Method
 401. Уведомление: VIC Training
 402. Уведомление: cheap home cleaning services
 403. Уведомление: 우리카지노 본사
 404. Уведомление: 야마토 릴게임
 405. Уведомление: travel news guides and tips
 406. Уведомление: payday loans
 407. Уведомление: payday loans
 408. It¡¦s actually a nice and useful piece of information. I am satisfied that you shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 409. Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 410. Уведомление: 토토 사이트
 411. Уведомление: His Secret Obsession
 412. Уведомление: bloglovin
 413. Уведомление: 24 Hour Auto Repair Las Vegas
 414. Уведомление: Buchanan, Williams & O'Brien
 415. Уведомление: marita cafe
 416. I dictated Spaghetti swindle Abruzzese, which experts claim I’d control again. Specific sausage getting striking, on the contrary the brown rice was an little overcooked. Therefore It’s safe to order their different menu with this skill sausage. At some stage in my before visit, That we ordered some gnocchi which will is garnished with the best lunch near me seminyak

 417. Уведомление: CBD Vape Oil
 418. Уведомление: advertising
 419. Уведомление: weight loss
 420. Уведомление: eetimes
 421. I am altering holding business as well as would like to relocate my WordPress Blogs over. Does any person recognize of a simple method to achieve this?.

 422. Уведомление: private label manufacturer tee shirts
 423. Уведомление: delphi programming specialist
 424. Уведомление: pet feeder
 425. Уведомление: boho style
 426. Уведомление: grass
 427. Уведомление: 오션파라다이스
 428. Уведомление: 먹튀폴리스 먹튀
 429. Уведомление: buy dmt
 430. Уведомление: buy valium online
 431. Уведомление: Buy Valium
 432. I love reading personal blog sites, Mommy blog sites, and so on. What is the most effective means to discover these types of blog sites online? The best method I have is just adhering to faves people have — mosting likely to one bloggers «faves» after that the following bloggers faves, etc … I’ve tried Google Blogsearch yet all that offers me is old news articles, and so on. Absolutely nothing personal in any way … Exactly how do you look for personal blogs?.

 433. Уведомление: Posture Brace
 434. Уведомление: EZ Battery Reconditioning
 435. Уведомление: followers
 436. Уведомление: dau tu forex
 437. Уведомление: tezli uzaktan eðitim yüksek lisans
 438. Уведомление: prepaidgiftbalance.com
 439. Уведомление: detailing services Oxford
 440. Уведомление: macys employee login
 441. Уведомление: how to play a guitar for beginners
 442. Уведомление: 먹튀폴리스 검증
 443. Уведомление: usps employee login
 444. Уведомление: JAV
 445. Уведомление: bulk smco magnets
 446. Уведомление: currency used in bratislava slovakia
 447. Уведомление: Geico quote
 448. Уведомление: doors
 449. Уведомление: Traffic bot generator
 450. Уведомление: 검증사이트
 451. Уведомление: Architects in Hyderabad
 452. Уведомление: Chair lift for stairs Baltimore
 453. I have actually been a yahoo individuals for some years now. I am only beginning to make use of the tools which they offer, one of which being post. I have created a blog site and would like to understand if my blog posts are being seen by others. If not then does any individual understand exactly how I get my articles review.

 454. Уведомление: Porn
 455. Уведомление: Read more here
 456. Уведомление: bank security box

Добавить комментарий